Art 87 kw – prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu

Obecnie coraz więcej mówi się o zdarzeniach drogowych i wypadkach, które spowodowane zostały z udziałem nietrzeźwych kierowców. Nie da się bowiem ukryć, że na polskich drogach jeszcze kilka lat temu mieliśmy do czynienia ze znaczny wzrostem kierowców prowadzących pod wpływem substancji odurzających lub w stanie po spożyciu alkoholu. Jak się okazuje, stanowili i w dalszym ciągu stanowią oni zagorzenie nie tylko dla siebie, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego. Niemniej jednak zgodnie z polskim prawem, rozróżnia się stan prowadzącego na po pijanemu, oraz po spożyciu alkoholu. Traktuje o nim właśnie artykuł 87 Kodeksu Wykroczeń. Co warto o nim wiedzieć i co- zgodnie z artykułem- grozi kierowcom za złamanie przepisu?

Czym jest i co oznacza art. 87 kodeksu wykroczeń?

Na początku należy zaznaczyć, iż prowadzenie po użyciu alkoholu a pod wpływem alkoholu, to nie jest ten sam czyn. Jaka jest różnica?

Stan po użyciu alkoholu występuje kiedy w  naszym organizmie znajduje się pomiędzy 0,2 a 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, natomiast stan pod wpływem alkoholu ma miejsce kiedy w naszym organizmie znajduje się powyżej 0,5 promila w wydychanym powietrzu.

Jeżeli w wydychanym przez Ciebie powietrzu znajduje się poniżej 0,2 promila alkoholu możesz, zgodnie z przepisami, prowadzić pojazd mechaniczny. Zachęcamy jednak do przemyślenia tej decyzji. Uważajmy na bezpieczeństwo swoje i innych.

Art. 87 Kodeksu Wykroczeń – o czym on traktuje?

Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane, polskie prawo uwzględnia dwie kategorie popełnionego wykroczenia, jeśli chodzi o jazdę po alkoholu. W związku z tym wyróżniamy:

  • jazdę po pijanemu- czyli sytuację kiedy kierowca podczas badania alkomatem, ma w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 miligramów alkoholu na 1 decymetr sześcienny.
  • stan po spożyciu alkoholu- czyli sytuację kiedy kierowca w trakcie przeprowadzania badania alkomatem, ma w wydychanym powietrzu poniżej 0,25 miligramów alkoholu na 1 decymetr sześcienny.

Artykuł 87 Kodeksu Wykroczeń odnosi się do drugiego przypadku, czyli do jazdy stanie nietrzeźwości lub pod wpływem. Zgodnie z polskim prawem i przywołanym artykułem, czyn ten nie nosi znamion przestępstwa, a jest wykroczeniem. Niemniej jednak artykuł 87 Kodeksu Wykroczeń nie odnosi się tylko do pojazdów mechanicznych. Traktuje on bowiem o poruszaniu się w ruchu drogowym, lotniczym, kolejowym i powietrznym w stanie po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka odurzającego. Jak można się domyślić, kary przewidziane zgodnie z artykułem 87 KW będą znacznie łagodniejsze niż te, które zostały przewidziane za jazdę pod wpływem alkoholu lub innego środka odurzającego. Ma na to wpływ przede wszystkim klasyfikacja czynu jako wykroczenie, a nie przestępstwo. 

Prowadzenie pojazdu w takim stanie w stanie po spożyciu – kary?

Za prowadzenie pojazdu w stanie po spożyciu grozi kara grzywny nie niższa niż 2500 złotych, kara aresztu oraz, co jest niestety obligatoryjne (a więc Sąd musi to orzec), zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do nawet 3 lat.

Sąd może jednak wyjątkowo odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów.

Zanim zaczniesz prowadzić po spożyciu alkoholu zastanów się czy możesz sobie pozwolić na utratę prawa jazdy.

Złagodzenie kary orzeczonej przez sąd za jazdę po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka

Zwykle dla kierowców największą karą i zmartwieniem jest sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Wspomniane zostało, że sąd może taki zakaz orzec na okres od 6 miesięcy do nawet 3 lat. W przypadku kiedy zakaz będzie orzeczony na okres do 1 roku, wówczas po upływie tego okresu, kierowcy będą mogli po prostu odzyskać swoje uprawnienia. Sytuacja jednak nieco bardziej się komplikuje w momencie, gdy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych został orzeczony na dłużej niż 12 miesięcy. Wówczas kierowcy chcąc odzyskać uprawnienia muszą ponownie przystąpić do państwowego egzaminu na prawo jazdy zarówno w części praktycznej, a także i teoretycznej. W praktyce mogą oni ubiegać się o złagodzenie wymiaru kary. Wówczas warto skorzystać z pomocy adwokata, który ma doświadczenie w prowadzeniu tego typu spraw. Co więcej kolejną możliwością, szczególnie dla tych którzy prowadzą pojazdy w związku z wykonywanym zawodem, jest możliwość ubiegania się o to, by sąd wyłączy spod zakazu prowadzenia pojazdów konkretną kategorię uprawnień. Wówczas jeśli kierowca popełnił wykroczenie prowadząc pojazd mechaniczny zaliczający się do kategorii B prawa jazdy, a jednocześnie są zawodowymi kierowcami z kategorią C lub C+E, wówczas mogą oni zachować zdolność do prowadzenia pojazdów ciężarowych. Niemniej jednak, by sąd przychylił się do takiego wniosku muszą zaistnieć konkretne przesłanki, a jedną z nich może być chociażby rodzaj wykonywanej pracy zawodowej.

Art. 87 kw – wykroczenie czy przestępstwo?

Bardzo ważne jest aby zwracać uwagę na „widełki”. Wynika to z faktu, iż stan po spożyciu jest wykroczeniem, a więc nie będziemy figurować jako osoba karana, natomiast jeżeli będziemy prowadzić pod wpływem tj.  mając powyżej 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu to dopuszczamy się przestępstwa. Skazanie spowoduje wpis w Krajowym Rejestrze Karnym co może mieć później konsekwencje w życiu zawodowym.

Pamiętać należy jednak, że prowadząc po spożyciu, a więc mając we krwi pomiędzy 0,2 a 0,5 promila alkoholu nadal dopuszczamy się wykroczenia.

Art 87 kw – podsumowanie

  1. prowadzenie po spożyciu alkoholu (0,2-0,5 prom) jest wykroczeniem;
  2. będąc po spożyciu nie możesz prowadzić pojazdów mechanicznych;
  3. za prowadzenie po spożyciu Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Jeżeli nadal nie wiesz co zrobić skontaktuj się z nami mailowo lub zadzwoń na naszą infolinię, z chęcią odpowiemy to twoje pytania.

Więcej artykułów o przepisach prawnych:

Konfiskata samochodu za jazdę po alkoholu. Nowe przepisy od 14 marca 2024

14 marca 2024 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Nowa ustawa jest odpowiedzią na narastający problem nietrzeźwych kierowców powodujących wypadki. Kluczowym elementem tych zmian jest wprowadzenie konfiskaty samochodu jako obowiązkowej kary dla kierowców prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości. Nowe przepisy, mające na celu…

Art 244 kk – naruszenie zakazu sądowego prowadzenia pojazdów

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych kojarzy się najczęściej z jazdą po alkoholu. W tych przypadkach sąd obligatoryjnie zasądza obowiązek poruszania się pojazdami mechanicznymi. Należy jednak pamiętać, że taki zakaz może być wydany w wielu sytuacjach niezwiązanych z poruszaniem się po alkoholu. Sąd może orzec zakaz kierowania pojazdami określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu…

Art 178a KK – prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości

Polskie prawo jednoznacznie wskazuje, na to, że jazda samochodem po spożyciu alkoholu bądź też innych środkach odurzających jest zabroniona. Informacje na temat konsekwencji prawnych bezpośrednio związanych z prowadzeniem samochodu w stanie nietrzeźwości można znaleźć między innymi w artykule 178a kodeksu karnego. Jeśli zatem chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, z jakimi karami musi liczyć…

Prędkość w terenie zabudowanym. Co warto wiedzieć na ten temat?

Kwestia poruszania się w terenie zabudowanym to jedno z podstawowych zagadnień dotyczących ruchu drogowego. Już osoby przystępujące do szkolenia w celu uzyskania prawa jazdy kategorii B poznają informacje odnośnie tego, czym jest teren zabudowany. Czym jest teren zabudowany w świetle przepisów, z jaką prędkością należy poruszać się po tym obszarze i co grozi za nieprzestrzeganie…

Niezatrzymanie się do kontroli drogowej i ucieczka – co musisz wiedzieć?

Jeszcze jakiś czas temu niezatrzymanie się do kontroli drogowej zawsze było wykroczeniem – bez względu na motyw kierowcy, a także okoliczności zdarzenia. W roku 2017 znowelizowano jednak Kodeks Karny, wprowadzając do niego nowy zapis o kontrolach drogowych. Pomimo surowych kar, wielu kierowców nadal decyduje się na ucieczkę. Kiedy niezatrzymanie się do kontroli jest przestępstwem, a…

Spowodowanie kolizji pod wpływem alkoholu

Co grozi za spowodowanie kolizji drogowej? Spowodowanie kolizji drogowej w aktualnym stanie prawnym jest wykroczeniem. Kwalifikacja prawna przyjmowana jest w oparciu o art. 86 § 1 kodeksu wykroczeń. Pomimo, iż formalnie nie ma tam mowy o kolizji jednak niewątpliwie jest to spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zagrożenie karne przewiduje karę grzywny. Dodatkowo w przypadku…

Dodaj komentarz

Call Now ButtonBezpłatna Konsultacja Zadzwoń