Art 87 kw – prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu

Obecnie coraz więcej mówi się o zdarzeniach drogowych i wypadkach, które spowodowane zostały z udziałem nietrzeźwych kierowców. Nie da się bowiem ukryć, że na polskich drogach jeszcze kilka lat temu mieliśmy do czynienia ze znaczny wzrostem kierowców prowadzących pod wpływem substancji odurzających lub w stanie po spożyciu alkoholu. Jak się okazuje, stanowili i w dalszym ciągu stanowią oni zagorzenie nie tylko dla siebie, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego. Niemniej jednak zgodnie z polskim prawem, rozróżnia się stan prowadzącego na po pijanemu, oraz po spożyciu alkoholu. Traktuje o nim właśnie artykuł 87 Kodeksu Wykroczeń. Co warto o nim wiedzieć i co- zgodnie z artykułem- grozi kierowcom za złamanie przepisu?

Art. 87 Kodeksu Wykroczeń – o czym on traktuje?

Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane, polskie prawo uwzględnia dwie kategorie popełnionego wykroczenia, jeśli chodzi o jazdę po alkoholu. W związku z tym wyróżniamy:

  • jazdę po pijanemu- czyli sytuację kiedy kierowca podczas badania alkomatem, ma w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 miligramów alkoholu na 1 decymetr sześcienny.
  • stan po spożyciu alkoholu- czyli sytuację kiedy kierowca w trakcie przeprowadzania badania alkomatem, ma w wydychanym powietrzu poniżej 0,25 miligramów alkoholu na 1 decymetr sześcienny.

Artykuł 87 Kodeksu Wykroczeń odnosi się do drugiego przypadku, czyli do jazdy stanie nietrzeźwości lub pod wpływem. Zgodnie z polskim prawem i przywołanym artykułem, czyn ten nie nosi znamion przestępstwa, a jest wykroczeniem. Niemniej jednak artykuł 87 Kodeksu Wykroczeń nie odnosi się tylko do pojazdów mechanicznych. Traktuje on bowiem o poruszaniu się w ruchu drogowym, lotniczym, kolejowym i powietrznym w stanie po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka odurzającego. Jak można się domyślić, kary przewidziane zgodnie z artykułem 87 KW będą znacznie łagodniejsze niż te, które zostały przewidziane za jazdę pod wpływem alkoholu lub innego środka odurzającego. Ma na to wpływ przede wszystkim klasyfikacja czynu jako wykroczenie, a nie przestępstwo. 

Jaka kara grozi za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu?

Art. 87 KW nie tylko definiuje rodzaj wykroczenia, ale także systematyzuje kary, jakie mogą być wymierzone w stosunku do kierowców. Jakie więc kary grożą kierowcą za jazdę po spożyciu alkoholu? Otóż:

  • kara aresztu- od 5 do 30 dni, niemniej jednak ten środek karny jest orzekany niezwykle rzadko i tylko w wyjątkowych przypadkach
  • kara grzywny- to znacznie częściej stosowany środek karny, zwykle kara grzywny wynosi niemniej niż 50 złotych, jednak zgodnie z artykułem 41 § KW, nie może być ona wyższa niż 5000 złotych.

Co więcej w przypadku jazdy w stanie po spożyciu alkoholu obligatoryjnie sąd orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów na określony czas. Zwykle jest to od okresu co najmniej 6 miesięcy do nawet 3 lat.

Złagodzenie kary orzeczonej przez sąd za jazdę po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka

Zwykle dla kierowców największą karą i zmartwieniem jest sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Wspomniane zostało, że sąd może taki zakaz orzec na okres od 6 miesięcy do nawet 3 lat. W przypadku kiedy zakaz będzie orzeczony na okres do 1 roku, wówczas po upływie tego okresu, kierowcy będą mogli po prostu odzyskać swoje uprawnienia. Sytuacja jednak nieco bardziej się komplikuje w momencie, gdy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych został orzeczony na dłużej niż 12 miesięcy. Wówczas kierowcy chcąc odzyskać uprawnienia muszą ponownie przystąpić do państwowego egzaminu na prawo jazdy zarówno w części praktycznej, a także i teoretycznej. W praktyce mogą oni ubiegać się o złagodzenie wymiaru kary. Wówczas warto skorzystać z pomocy adwokata, który ma doświadczenie w prowadzeniu tego typu spraw. Co więcej kolejną możliwością, szczególnie dla tych którzy prowadzą pojazdy w związku z wykonywanym zawodem, jest możliwość ubiegania się o to, by sąd wyłączy spod zakazu prowadzenia pojazdów konkretną kategorię uprawnień. Wówczas jeśli kierowca popełnił wykroczenie prowadząc pojazd mechaniczny zaliczający się do kategorii B prawa jazdy, a jednocześnie są zawodowymi kierowcami z kategorią C lub C+E, wówczas mogą oni zachować zdolność do prowadzenia pojazdów ciężarowych. Niemniej jednak, by sąd przychylił się do takiego wniosku muszą zaistnieć konkretne przesłanki, a jedną z nich może być chociażby rodzaj wykonywanej pracy zawodowej.

Autor: Kancelaria LexTraffic

Nasz zespół tworzą: ADWOKACI, RADCY PRAWNI, EKSPERCI Z ZAKRESU PRAWA RUCHU DROGOWEGO.

Uczestniczymy z Klientami w przesłuchaniach, reprezentujemy ich w Sądzie, udzielamy porad prawnych.Zadzwoń lub napisz do nas aby umówić spotkanie lub wezwać obrońcę Umów się na spotkanie lub wezwij swojego obrońcę na miejsce zdarzenia! Telefony czynne 24h na dobę również w dni ustawowo wolne od pracy!

ŚWIADCZYMY USŁUGI POMOCY PRAWNEJ NA TERENIE CAŁEJ EUROPY

Dodaj komentarz

Call Now ButtonBezpłatna Konsultacja Zadzwoń