Czy policjant może zatrzymać prawo jazdy?

Nie da się ukryć, że codziennie na polskich drogach dochodzi do wielu sytuacji niebezpiecznych i zdarzeń drogowych z udziałem kierowców, a także z udziałem pasażerów. Co ciekawe główną przyczyną takich sytuacji jest najczęściej niestosowanie się do zasad ruchu drogowego. Mimo apelów ze strony policji i zmiany w taryfikatorów mandatów, niektórzy z kierowców w dalszym ciągu praktykują niebezpieczną jazdę. Okazuje się, że w efekcie mogą oni mieć nawet zatrzymane prawo jazdy. Wobec tego kiedy i na ile policja może zatrzymać uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych?

Kiedy policja może zatrzymać prawo jazdy?

Kierowcy zwykle popełniając wykroczenie drogowe są świadomi tego, że może skończyć się to wymierzeniem mandatu i zdobyciem kilku punktów karnych. Okazuje się jednak, że interwencja patrolu policyjnego, może się dla nich skończyć nawet zatrzymaniem uprawnień. Wobec tego kiedy policja może zatrzymać prawo jazdy? Otóż:

  • za przejazd na czerwonym świetle na skrzyżowaniu
  • za jazdę pod wpływem alkoholu lub w stanie po spożyciu alkoholu
  • za wymijanie pojazdu, który zatrzymał się celem ustąpienia pierwszeństwa pieszemu
  • za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu
  • za przekroczenie prędkości o 50 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym
  • za spowodowanie kolizji drogowej
  • za przekroczenie dopuszczalne ilości zebranych punktów karnych

Jak widać policja w trybie administracyjnym zatrzymuje uprawnienia kierowcom za złamanie przepisów ruchu drogowego i spowodowanie bezpośredniego zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. 

Na ile policja może zatrzymać prawo jazdy?

Policja zatrzymuje kierowców do kontroli w wyniku której ich prawo jazdy może być zatrzymane w trybie administracyjnym. W praktyce oznacza to, że 0 zostały zatrzymane, a nie odebrane. Policja nie podaje konkretnego terminu na ile prawo jazdy zostało zatrzymane, gdyż to nie funkcjonariusze są w tej kwestii organem decyzyjnym. Podczas kontroli policja może więc wydać decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy podczas gdy w ciągu 14 dni- w zależności od popełnionego wykroczenia przekazu je do prokuratury, a to ona z kolei ma prawo zadecydować o tym, na ile czasu kierowcy zostaną tych pozwoleń pozbawieni.

Czy policja może zwrócić zatrzymane prawo jazdy?

Wielu kierowców w momencie, kiedy ich uprawnienia do prowadzenie pojazdów mechanicznych zostały zatrzymane, zastanawia się: co dalej? Otóż trzeba mieć przede wszystkim świadomość, że policja nie zwróci im zatrzymanego prawa jazdy. Chcąc je odzyskać kierowca musi na samym początku złożyć wniosek do prokuratury lub właściwego sądu wniosek o odzyskanie zatrzymanych uprawnień. Najlepiej zrobić to od razu w momencie, w którym przekazała do właściwego organu informację o zatrzymaniu prawa jazdy. Wówczas wniosek będzie rozpatrzony, a także prokuratura lub sąd może wydać decyzję o oddaniu lub przedłużeniu zatrzymania uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Elektroniczne zatrzymanie prawa jazdy- co warto wiedzieć?

Nie da się ukryć, że już od 5 grudnia 2020 roku prowadzący pojazdy nie są zobligowani do tego, by posiadać przy sobie dokument prawa jazdy. Wobec tego kierujący nie otrzyma mandatu za brak jego posiadania w momencie kontroli, jednak dokument zostanie sprawdzony w sposób elektroniczny, a to z kolei oznacza, że również w trybie elektronicznym policja może dokumenty zatrzymać. Odbywa się to za pośrednictwem policyjnej aplikacji, za pośrednictwem której funkcjonariusze- o ile zaistnieje podstawa prawna- mogą wysłać informację do Centralnego Systemu Ewidencji Kierowców odnośnie zatrzymania dokumentów. Co więcej w takiej sytuacji, na miejscu kierowca dostaje odpowiednie pokwitowanie z informacją o zatrzymaniu prawa jazdy. Kolejno kierowcy muszą samodzielnie już zwrócić dokument do starostwa.

Zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć

Kierowcy, którzy spotkali się z sytuacją, w której prawo jazdy zostało im zatrzymane przez funkcjonariuszy policji, z pewnością zastanawiają się, czy i jak długo po tym incydencie mogą prowadzić samochód. Jak podaje prawo o ruchu drogowym w przypadku zatrzymania uprawień kierowca ma 24 godziny na to, by decyzja weszła w życie. Oznacza to, że ma on czas na to by np. przyprowadzić samochód do domu lub na parking. W momencie jednak kiedy minie 24 godziny, kierowca kategorycznie otrzymuje zakaz prowadzenia pojazdów w ruchu drogowym, gdyż w przypadku kontroli skończy się to dla niego poważnymi konsekwencjami- nie tylko wysokim mandatem, ale także skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Autor: Kancelaria LexTraffic

Nasz zespół tworzą: ADWOKACI, RADCY PRAWNI, EKSPERCI Z ZAKRESU PRAWA RUCHU DROGOWEGO.

Uczestniczymy z Klientami w przesłuchaniach, reprezentujemy ich w Sądzie, udzielamy porad prawnych.Zadzwoń lub napisz do nas aby umówić spotkanie lub wezwać obrońcę Umów się na spotkanie lub wezwij swojego obrońcę na miejsce zdarzenia! Telefony czynne 24h na dobę również w dni ustawowo wolne od pracy!

ŚWIADCZYMY USŁUGI POMOCY PRAWNEJ NA TERENIE CAŁEJ EUROPY

Dodaj komentarz

Call Now ButtonBezpłatna Konsultacja Zadzwoń