Nie da się ukryć, że codziennie na polskich drogach dochodzi do wielu sytuacji niebezpiecznych i zdarzeń drogowych z udziałem kierowców, a także z udziałem pasażerów. Co ciekawe główną przyczyną takich sytuacji jest najczęściej niestosowanie się do zasad ruchu drogowego. Mimo apelów ze strony policji i zmiany w taryfikatorów mandatów, niektórzy z kierowców w dalszym ciągu praktykują niebezpieczną jazdę. Okazuje się, że w efekcie mogą oni mieć nawet zatrzymane prawo jazdy. Wobec tego kiedy i na ile policja może zatrzymać uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych?
Spis treści
Kiedy policja może zatrzymać prawo jazdy?
Kierowcy zwykle popełniając wykroczenie drogowe są świadomi tego, że może skończyć się to wymierzeniem mandatu i zdobyciem kilku punktów karnych. Okazuje się jednak, że interwencja patrolu policyjnego, może się dla nich skończyć nawet zatrzymaniem uprawnień. Wobec tego kiedy policja może zatrzymać prawo jazdy? Otóż:
- za przejazd na czerwonym świetle na skrzyżowaniu
- za jazdę pod wpływem alkoholu lub w stanie po spożyciu alkoholu
- za wymijanie pojazdu, który zatrzymał się celem ustąpienia pierwszeństwa pieszemu
- za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu
- za przekroczenie prędkości o 50 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym
- za spowodowanie kolizji drogowej
- za przekroczenie dopuszczalne ilości zebranych punktów karnych
Jak widać policja w trybie administracyjnym zatrzymuje uprawnienia kierowcom za złamanie przepisów ruchu drogowego i spowodowanie bezpośredniego zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Na ile policja może zatrzymać prawo jazdy?
Policja zatrzymuje kierowców do kontroli w wyniku której ich prawo jazdy może być zatrzymane w trybie administracyjnym. W praktyce oznacza to, że 0 zostały zatrzymane, a nie odebrane. Policja nie podaje konkretnego terminu na ile prawo jazdy zostało zatrzymane, gdyż to nie funkcjonariusze są w tej kwestii organem decyzyjnym. Podczas kontroli policja może więc wydać decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy podczas gdy w ciągu 14 dni- w zależności od popełnionego wykroczenia przekazu je do prokuratury, a to ona z kolei ma prawo zadecydować o tym, na ile czasu kierowcy zostaną tych pozwoleń pozbawieni.
Czy policja może zwrócić zatrzymane prawo jazdy?
Wielu kierowców w momencie, kiedy ich uprawnienia do prowadzenie pojazdów mechanicznych zostały zatrzymane, zastanawia się: co dalej? Otóż trzeba mieć przede wszystkim świadomość, że policja nie zwróci im zatrzymanego prawa jazdy. Chcąc je odzyskać kierowca musi na samym początku złożyć wniosek do prokuratury lub właściwego sądu wniosek o odzyskanie zatrzymanych uprawnień. Najlepiej zrobić to od razu w momencie, w którym przekazała do właściwego organu informację o zatrzymaniu prawa jazdy. Wówczas wniosek będzie rozpatrzony, a także prokuratura lub sąd może wydać decyzję o oddaniu lub przedłużeniu zatrzymania uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Elektroniczne zatrzymanie prawa jazdy- co warto wiedzieć?
Nie da się ukryć, że już od 5 grudnia 2020 roku prowadzący pojazdy nie są zobligowani do tego, by posiadać przy sobie dokument prawa jazdy. Wobec tego kierujący nie otrzyma mandatu za brak jego posiadania w momencie kontroli, jednak dokument zostanie sprawdzony w sposób elektroniczny, a to z kolei oznacza, że również w trybie elektronicznym policja może dokumenty zatrzymać. Odbywa się to za pośrednictwem policyjnej aplikacji, za pośrednictwem której funkcjonariusze- o ile zaistnieje podstawa prawna- mogą wysłać informację do Centralnego Systemu Ewidencji Kierowców odnośnie zatrzymania dokumentów. Co więcej w takiej sytuacji, na miejscu kierowca dostaje odpowiednie pokwitowanie z informacją o zatrzymaniu prawa jazdy. Kolejno kierowcy muszą samodzielnie już zwrócić dokument do starostwa.
Zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć
Kierowcy, którzy spotkali się z sytuacją, w której prawo jazdy zostało im zatrzymane przez funkcjonariuszy policji, z pewnością zastanawiają się, czy i jak długo po tym incydencie mogą prowadzić samochód. Jak podaje prawo o ruchu drogowym w przypadku zatrzymania uprawień kierowca ma 24 godziny na to, by decyzja weszła w życie. Oznacza to, że ma on czas na to by np. przyprowadzić samochód do domu lub na parking. W momencie jednak kiedy minie 24 godziny, kierowca kategorycznie otrzymuje zakaz prowadzenia pojazdów w ruchu drogowym, gdyż w przypadku kontroli skończy się to dla niego poważnymi konsekwencjami- nie tylko wysokim mandatem, ale także skierowaniem sprawy na drogę sądową.