Dopuszczalny limit alkoholu we krwi w Europie

W mniemaniu krajowych kierowców Polska uchodzi za bardzo restrykcyjną pod względem dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi u osoby prowadzącej pojazd. W wielu krajach Europy ten limit jest wyższy i wynosi 0,5 promila. Wystarczy jednak szczegółowo zapoznać się z panującymi przepisami w poszczególnych europejskich państwach, by przekonać się, że polskie prawo wcale nie jest najsurowszym na kontynencie. W którym kraju kierowca może prowadzić auto mając do 0,8 promila, a gdzie nie wolno mu wsiadać za kółko, gdy ma choćby śladowe stężenie alkoholu we krwi?

Gdzie na kierowcę czekają najsurowsze restrykcje?

Jest kilka krajów w Europie, w których prowadzenie samochodu jest niedozwolone, jeśli wynik badania jest inny niż 0,0 promila. Do tych państw należą Czechy, Rumunia, Słowacja i Węgry. W tych krajach kierowca nie może legalnie prowadzić pojazdu, jeśli ma choćby 0,1 promila we krwi, niezależnie od doświadczenia w kierowaniu autem. Spora część europejskich państw różnicuje dopuszczalną ilość alkoholu w zależności od stażu kierowcy, a także tego, czy zajmuje się prowadzeniem pojazdu zawodowo. W tych przypadkach najsurowsze będzie przeważnie prawo wobec początkujących i zawodowych kierowców, którzy – podobnie jak mieszkańcy Czech czy Rumunii – nie mogą prowadzić pojazdu, gdy stężenie alkoholu przekracza 0,0. Możemy tu wymienić Chorwację, Litwę, Niemcy, Słowenię i Włochy – w tych krajach jakakolwiek ilość alkoholu jest niedopuszczalna u kierowcy zawodowego lub posiadającego prawo jazdy krócej niż 2 lata (wyjątkiem jest Chorwacja, która za kierowcę początkującego uważa osobę przed 24 r.ż.). Litwa wyróżnia się dodatkowo limitem dla kierowców doświadczonych, który wynosi 0,4 promila i jest inny, niż we wszystkich pozostałych krajach Europy.

Limit 0,5 promila – w których krajach obowiązuje?

Najpopularniejszą dopuszczalną wartością stężenia alkoholu we krwi kierowcy, jaką przyjmuje się w Europie jest 0,5 promila. W części krajów ta wartość obowiązuje dla wszystkich kierowców, a w części występują ograniczenia, podobne do tych opisanych powyżej. Stała maksymalna wartość 0,5 promila obowiązuje w Bułgarii, Danii i Finlandii. W pozostałych krajach, które stosują ten limit, sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Przedstawia to poniższa tabela:

KrajDoświadczeni kierowcyPoczątkujący kierowcyZawodowi kierowcy
Austria<0,5 promila0,1 promila0,1 promila
Belgia0,5 promila0,5 promila0,2 promila
Cypr0,5 promila0,2 promila0,2 promila
Francja0,5 promila0,2 promila0,5 promila*
Grecja0,5 promila0,2 promila0,2 promila
Hiszpania0,5 promila0,3 promila0,3 promila
Holandia0,5 promila0,2 promila0,5 promila
Irlandia0,5 promila0,2 promila0,5 promila
Luksemburg0,5 promila0,2 promila0,2 promila
Łotwa0,5 promila0,2 promila0,5 promila
Portugalia0,5 promila0,2 promila0,2 promila
Szwajcaria0,5 promila0,1 promila0,1 promila

* we Francji kierowca zawodowy prowadzący autobus może mieć jedynie 0,2 promila alkoholu we krwi

Zawartość 0,5 promila we krwi dopuszczają też Chorwacja, Niemcy, Słowenia i Włochy, ale wyłącznie w przypadku doświadczonych kierowców.

Warto dodać, że kraje wymienione w tabeli w różny sposób definiują początkującego kierowcę. W zdecydowanej większości oznacza to osobę, której doświadczenie w prowadzeniu auta wynosi mniej niż 2 lata. W niektórych krajach – np. we Francji lub Holandii przepisy te są bardziej złożone, więc osoby, które niedawno dostały prawo jazdy, powinny dokładnie upewnić się, czy wpisują się w aktualną definicję, zanim pojadą do któregoś z tych państw.

W których krajach przepisy są podobne jak w Polsce?

Wg polskich przepisów maksymalne dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila. To mniej niż średnia europejska, ale należy podkreślić, że Polska w tych przepisach nie jest osamotniona – co najmniej kilka krajów z podobną surowością podchodzi do nietrzeźwych kierowców za kółkiem. Są to Estonia, Norwegia i Szwecja, gdzie ten sam limit obowiązuje niezależnie od stażu kierowcy oraz tego, czy zajmuje się jazdą zawodowo.

Gdzie prawo jest najbardziej tolerancyjne dla kierowców?

Warto nadmienić, że w niektórych państwach przepisy dopuszczają większe stężenie alkoholu we krwi kierowcy niż 0,5 promila. Są to Liechtenstein, Malta i Wielka Brytania, gdzie limit dla kierowcy to aż 0,8 promila. W przypadku Wysp Brytyjskich pewnym wyjątkiem jest Szkocja, która jest mniej wyrozumiała dla nietrzeźwych kierowców – tam limit wynosi, podobnie jak w wielu krajach kontynentu europejskiego, 0,5 promila.

Z powyższych danych wynika, że przepisy w Polsce – choć stosunkowo surowe, w dalszym ciągu są mniej restrykcyjne niż np. u naszych południowych sąsiadów. Przed wyjazdem za granicę warto upewnić się nie tylko co do limitu alkoholu, jaki obowiązuje na jego terytorium, ale również możliwych sankcji za jego przekroczenie. Pozwoli to uniknąć wielu potencjalnych nieprzyjemności, z odebraniem prawa jazdy włącznie.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Call Now ButtonBezpłatna Konsultacja Zadzwoń