Jazda po alkoholu Finlandia

W Finlandii najwyższy dopuszczalny poziom alkoholu we krwi prowadzącego pojazd wynosi 0,5 promila. Jazda po alkoholu w tym kraju, związana jest między innymi z karą pozbawienia wolności do 6 miesięcy oraz z zatrzymaniem prawa jazdy na okres do 5 lat. Zgodnie z fińskim prawem, przestępstwo popełnia również osoba, która użycza pojazdu nietrzeźwej osobie1.

Za prowadzenie pojazdu przy zawartości alkoholu we krwi przekraczającej dozwolony limit 0,5 promila, ale nie przekraczającej 1,2 promila grozi kara grzywny w wysokości uzależnionej od zarobków kierowcy, kara pozbawienia wolności do 6 miesięcy oraz zakaz prowadzenia pojazdów na czas nie dłuższy niż 6 miesięcy. Prowadzenie pojazdu z więcej niż 1,2 promila alkoholu we krwi zagrożone jest karą grzywny w wysokości uzależnionej od zarobków kierowcy, karą pozbawienia wolności do 2 lat i zakazem prowadzenia pojazdów na okres do 1 roku. Jak już wcześniej zostało wspomniane, właściciel samochodu, który udostępnił swój pojazd pijanemu kierowcy, również ponosi odpowiedzialność karną. Podlega on karze grzywny i karze więzienia do jednego roku. Ponadto traci on uprawnienia do odszkodowania i zobowiązany jest do pokrycia kosztów postępowania karnego2. Warto wiedzieć, że grzywny nie opłaca się gotówką. Stosowną sumę należy uiścić przelewem bankowym w przeciągu 2 tygodni od daty wystawienia mandatu3.

Kierowca traktowany jest znacznie łagodniej, jeżeli dopuści się jazdy po pijanemu po raz pierwszy. W obu przypadkach (zarówno wtedy, gdy ma od 0,5 do 1,2 promila alkoholu we krwi, jak i w razie, gdy przekroczy 1,2 promila) musi liczyć się z grzywną. Jeżeli kierowca prowadził z więcej niż 1,2 promila alkoholu we krwi po raz pierwszy, dodatkowo orzeka się wobec niego karę 2-3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Fińskie przepisy drogowe nie zezwalają na jazdę po alkoholu nawet na terenie prywatnym. Kolejną ciekawostką może być fakt, że podobnie jak w innych państwach skandynawskich, nietrzeźwi rowerzyści praktycznie nie są karani. Karę za jazdę na rowerze po pijanemu wymierza się jedynie wtedy, gdy upojenie alkoholowe jest wyraźne, a rowerzysta stwarza w wyniku swojej nietrzeźwości bezpośrednie i poważne niebezpieczeństwo w ruchu drogowym4.

1 http://autempoeuropie.pl/finlandia, dostęp 13.12.2017 r.

2 Biuro Analiz I Dokumentacji – Zespół Analiz i Opracowań Tematycznych, Kary za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości w wybranych krajach, Kancelaria Senatu Luty 2014, s. 10, [online] http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/pl/senatopracowania/59/plik/ot-628_.pdf, dostęp 13.12.2017 r.

3 http://www.trasa.info/informacje/finlandia/oplaty-drogowe-w-finlandii, dostęp 13.12.2017 r.

4 Łaczek A., Finlandia liberalna dla nietrzeźwych rowerzystów i jest to niewielki problem nawet dla samej Policji, http://ibikekrakow.com/2012/01/28/finlandia-liberalna-dla-nietrzezwych-rowerzystow-i-jest-to-niewielki-problem-nawet-dla-samej-policji/, dostęp 13.12.2017 r.

Autor: Kancelaria LexTraffic

Nasz zespół tworzą: ADWOKACI, RADCY PRAWNI, EKSPERCI Z ZAKRESU PRAWA RUCHU DROGOWEGO.

Uczestniczymy z Klientami w przesłuchaniach, reprezentujemy ich w Sądzie, udzielamy porad prawnych.Zadzwoń lub napisz do nas aby umówić spotkanie lub wezwać obrońcę Umów się na spotkanie lub wezwij swojego obrońcę na miejsce zdarzenia! Telefony czynne 24h na dobę również w dni ustawowo wolne od pracy!

ŚWIADCZYMY USŁUGI POMOCY PRAWNEJ NA TERENIE CAŁEJ EUROPY

Dodaj komentarz

Call Now ButtonBezpłatna Konsultacja Zadzwoń