Jazda po alkoholu Grecja

W Grecji, podobnie jak w większości innych państw europejskich, dopuszczalny limit stężenia alkoholu we krwi osoby prowadzącej pojazd wynosi 0,5 promila. Niższy limit, 0,2 promila, obowiązuje kierowców posiadających prawo jazdy krócej niż 2 lata i kierowców zawodowych1. Maksymalna dozwolona zawartość alkoholu we krwi kierowcy równa 0,2 promila obowiązuje również motocyklistów2.

Podstawową karą, jaka grozi za przekroczenie dozwolonego limitu alkoholu we krwi kierowcy według greckiego kodeksu drogowego jest kara grzywny. Wysokość mandatu ustala się zależnie od poziomu alkoholu we krwi kierowcy. Za jazdę z więcej niż 0,5, ale mniej niż 0,8 promila kierowcy grozi mandat w wysokości 78 euro. Gdy zawartość alkoholu we krwi prowadzącego pojazd mieści się w przedziale od 0,8 do 1,1 promila, kara pieniężna jest równa około 156 euro. Jeżeli we krwi kierowcy znajduje się więcej niż 1,1 promila, wysokość grzywny wyniesie 625 euro3. Co ważne, grecka policja nie jest uprawniona do przyjęcia gotówki na miejscu zatrzymania. Uregulowanie należności określonej na mandacie możliwe jest dopiero na najbliższym komisariacie, na który funkcjonariusz policji przewozi zatrzymanego kierowcę4.

Według greckich przepisów drogowych prawo jazdy zawieszane jest na okres maksymalnie 6 miesięcy. Długość czasu, przez jaki obowiązuje zakaz, również zależy od poziomu alkoholu we krwi kierowcy. Jeżeli kierowca przekroczy dozwolony limit 0,5 promila, lecz nie przekroczy 0,8 promila alkoholu we krwi, nie traci prawa jazdy w ogóle. Jeżeli poziom alkoholu we krwi prowadzącego pojazd mieści się w przedziale od 0,8 do 1,1 promila, dokument odbierany jest na 3 miesiące. Jeżeli kierowca ma we krwi 1,1 promila lub więcej, traci prawo jazdy na okres 6 miesięcy. Dodatkowo, jeżeli różnica między zawartością alkoholu we krwi zatrzymanego a 1,1 promila jest znaczna, można również ukarać kierowcę 2 miesiącami pozbawienia wolności i unieruchomić pojazd5. W skrajnych przypadkach, takich jak na przykład jazda po pijanemu po raz drugi i kolejny, zwłaszcza z wysokim poziomem alkoholu we krwi prowadzącego pojazd, sąd może orzec również przepadek pojazdu6.

W większych greckich miastach w sezonie letnim można zaobserwować wzmożone kontrole drogowe. Głównym celem tych kontroli jest eliminowanie nietrzeźwych kierowców. Czasami ruch na całej ulicy jest wstrzymywany, a kontr

1 http://autempoeuropie.pl/grecja, dostęp 13.12.2017 r.

2 http://www.pbd.org.pl/static/files/Grecja-2014.pdf, dostęp 13.12.2017 r.

3 Biuro Analiz I Dokumentacji – Zespół Analiz i Opracowań Tematycznych, Kary za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości w wybranych krajach, Kancelaria Senatu Luty 2014, s. 12, [online] http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/pl/senatopracowania/59/plik/ot-628_.pdf, dostęp 13.12.2017 r.

4 http://mojafirma.infor.pl/moto/auto-w-podrozy/kontrola-drogowa-za-granica/286568,Jak-zachowac-sie-podczas-kontroli-drogowej-w-Grecji.html, dostęp 13.12.2017 r.

5 Meesman U., Rossi M., Drinking and driving: learning from good practices

Abroad, Belgian Road Safety Institute 2015, s. 36 [online], http://www.vias.be/publications/Drinking%20and%20driving%20-%20Learning%20from%20good%20practices%20abroad/Drinking%20and%20driving%20-%20Learning%20from%20good%20practices%20abroad.pdf, dostęp 13.12.2017 r.

6 Biuro Analiz I Dokumentacji – Zespół Analiz i Opracowań Tematycznych, op. cit.

Autor: Kancelaria LexTraffic

Nasz zespół tworzą: ADWOKACI, RADCY PRAWNI, EKSPERCI Z ZAKRESU PRAWA RUCHU DROGOWEGO.

Uczestniczymy z Klientami w przesłuchaniach, reprezentujemy ich w Sądzie, udzielamy porad prawnych.Zadzwoń lub napisz do nas aby umówić spotkanie lub wezwać obrońcę Umów się na spotkanie lub wezwij swojego obrońcę na miejsce zdarzenia! Telefony czynne 24h na dobę również w dni ustawowo wolne od pracy!

ŚWIADCZYMY USŁUGI POMOCY PRAWNEJ NA TERENIE CAŁEJ EUROPY

Dodaj komentarz

Call Now ButtonBezpłatna Konsultacja Zadzwoń