Jazda po alkoholu Irlandia

Najwyższe dozwolone stężenie alkoholu we krwi kierowcy w Irlandii wynosi 0,5 promila. Jest jednak jeden wyjątek – kierowcy zawodowi nie mogą mieć więcej niż 0,2 promila alkoholu we krwi1. Limit 0,2 promila dotyczy również młodych kierowców, którzy prawo jazdy posiadają nie dłużej niż 2 lata. Za prowadzenie pojazdu po alkoholu grozi grzywna, której wysokość może wynieść maksymalnie 5 tys. euro, a w wyjątkowych przypadkach pijany kierowca może zostać pozbawiony wolności na 6 miesięcy2.

Jeżeli kierowca posiada ważne prawo jazdy i nie przekroczył niżej podanych limitów alkoholu we krwi, policja wystawi mu mandat na określoną sumę. Jeśli uzgodniona suma zostanie uiszczona w ciągu 28 dni od daty wystawienia dokumentu, sprawy nie kieruje się do sądu. Oprócz kary pieniężnej przewidziana jest również kara dodatkowa. Policja nie może wystawić tego typu mandatu po raz drugi w przeciągu 3 lat. Dla doświadczonych kierowców (tzn. posiadających prawo jazdy co najmniej od 2 lat) kara administracyjna za prowadzenie pojazdu przy stężeniu alkoholu we krwi wynoszącym od 0,5 do 0,8 promila jest równa 200 euro. Karą dodatkową są 3 punkty karne. Jeżeli doświadczony kierowca ma we krwi więcej niż 0,8 promila alkoholu, ale nie więcej niż 1 promil, wysokość mandatu wyniesie 400 euro, a karą dodatkową będzie w tym przypadku fizyczne zatrzymanie prawa jazdy na okres 6 miesięcy. Dla kierowców, których obowiązuje limit 0,2 promila, za prowadzenie pojazdu z zawartością alkoholu we krwi nie większą niż 0,8 promila, przewidziany jest mandat w wysokości 200 euro i fizyczne zatrzymanie prawa jazdy na okres 3 miesięcy3.

O zakazie prowadzenia pojazdów decyduje sąd (o ile sprawa w ogóle zostanie do niego skierowana). Okres, na jaki prawo jazdy zostanie odebrane, zależy od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście poziom alkoholu we krwi kierowcy w chwili zatrzymania. Po drugie, policja musi ustalić, czy kierowca popełnia tego typu wykroczenie po raz pierwszy czy kolejny. Jeżeli zawartość alkoholu we krwi kierowcy mieści się w przedziale od 0,5 promila do 0,8 promila, traci prawo jazdy na okres 6 miesięcy przy pierwszym popełnieniu tego wykroczenia. Gdy zawartość alkoholu we krwi prowadzącego pojazd wynosi od 0,8 do 1 promila, dokument zostaje odebrany na 1 rok. Dwuletni zakaz prowadzenia pojazdów grozi za kierowanie samochodem z od 1 do 1,5 promila alkoholu we krwi. Jeśli kierowca ma we krwi ponad 1,5 promila, musi się pożegnać z prawem jazdy na 3 lata. W razie recydywy okres, na który odbiera się sprawcy wykroczenia prawo jazdy, jest dwukrotnie dłuższy (jeżeli we krwi kierowcy znajdzie się 0,5-0,8 promila alkoholu, wynosi on 1 rok; 0,8 – 1 promila – 2 lata itd.)4.

Sąd może dodatkowo orzec grzywnę w wysokości do 5 tys. euro lub karę pozbawienia wolności do 6 miesięcy. Skazany ma prawo do złożenia wniosku o skrócenie wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów. Wniosek ten nie zostanie jednak rozpatrzony, jeżeli zakaz ten orzeczono na 2 lata lub krócej albo jest to kolejny zakaz orzeczony wobec tej samej osoby w przeciągu ostatnich 10 lat. Czas wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów można skrócić do 2/3 czasu, na jaki został orzeczony. Sąd, decydując w tej kwestii, bierze pod uwagę charakter wykroczenia i sposób bycia skazanego, zarówno przed, jak i po wydaniu wyroku w jego sprawie5.

1 https://www.autofakty.pl/poradniki/przepisy-drogowe-i-mandaty-w-irlandii/, dostęp 12.12.2017 r.

2 http://dailydriver.pl/porady/prawo/dozwolona-ilosc-alkoholu-we-krwi-kierowcy-w-anglii-i-irlandii/, dostęp 12.12.2017 r.

3 http://www.citizensinformation.ie/en/travel_and_recreation/motoring_1/driving_offences/drink_driving_offences_in_ireland.html, dostęp 12.12.2017 r.

4 http://www.drivingschoolireland.com/drink_drive.html, dostęp 12.12.2017 r.

5 http://www.citizensinformation.ie/en/travel_and_recreation/motoring_1/driving_offences/drink_driving_offences_in_ireland.html, dostęp 12.12.2017 r.

Autor: Kancelaria LexTraffic

Nasz zespół tworzą: ADWOKACI, RADCY PRAWNI, EKSPERCI Z ZAKRESU PRAWA RUCHU DROGOWEGO.

Uczestniczymy z Klientami w przesłuchaniach, reprezentujemy ich w Sądzie, udzielamy porad prawnych.Zadzwoń lub napisz do nas aby umówić spotkanie lub wezwać obrońcę Umów się na spotkanie lub wezwij swojego obrońcę na miejsce zdarzenia! Telefony czynne 24h na dobę również w dni ustawowo wolne od pracy!

ŚWIADCZYMY USŁUGI POMOCY PRAWNEJ NA TERENIE CAŁEJ EUROPY

Dodaj komentarz

Call Now ButtonBezpłatna Konsultacja Zadzwoń