Jazda po alkoholu na motorze, skuterze lub rowerze – konsekwencje

Czy nie zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda sytuacja prawna osoby, która po zakrapianej imprezie postanowiła wrócić do domu rowerem? Czy przestępstwo jazdy po pijanemu dotyczy również rowerów? Ewentualnie, czy jest różnica czy jedziemy pijani skuterem zamiast samochodem? Wiedza ta z całą pewnością może cię uratować przed popełnieniem błędu, który może rzutować na znaczną część twojego życia. Musisz mieć świadomość , że nawet jeśli nie miałeś świadomości w tym zakresie i dokonałeś czynu nieumyślnie to i tak możesz zostać skazany. Zapoznaj się z niniejszym artykułem i dowiedz się, czy będąc pod wpływem alkoholu możesz prowadzić jakikolwiek pojazd.

Mając na myśli przestępstwo lub wykroczenie jazdy po pijanemu mam na myśli odpowiednio przestępstwo z art. 178a § 1 kodeksu karnego oraz wykroczenia z art. 87 § 1 kodeksu wykroczeń.

Podstawową różnicą między tym przestępstwem, a wykroczeniem jest ilość alkoholu jaka jest dopuszczalna we krwi lub wydychanym powietrzu. W pozostałej części tych norm ustawodawca postanowił, że przestępstwo lub wykroczenie popełnia ten, kto prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowych, wodnym lub morskim. Ustawodawca wyznaczył więc trzy dodatkowe przesłanki jakie muszą być spełnione, aby popełnić dane przestępstwo lub wykroczenie. Po pierwsze musisz prowadzić. W doktrynie podkreśla się, że aby mówić o kierowaniu, osoba kierująca musi pojazdem sterować(w zakresie kierunku oraz prędkości), a sam pojazd musi się poruszać(czyli nie stać w miejscu). Ponadto osoba kierująca musi wprawić w ruch pojazd zgodnie z jego przeznaczeniem. W skrócie można powiedzieć, że samochód powinno się prowadzić siedząc na miejscu kierowcy, z włączonym silnikiem. Jeśli samochód pchamy, to oznacza to, że nie kierujemy nim zgodnie z jego przeznaczeniem. Taka czynność nie może być nazwana prowadzeniem. Prowadzeniem nie będzie również sytuacja, gdy jesteśmy holowani, bez możliwości kierowania pojazdem. Jednakże gdy jesteśmy holowani liną, to już można uznać, że kierujemy pojazdem, nawet pomimo tego, ze nie mamy włączonego silnika(w treści art. 178a k.k. lub 87 k.w. nie ma wzmianki o konieczności poruszania się pojazdem z włączonym silnikiem)1.

Jazda po alkoholu na rowerze

Po drugie musi to być pojazd mechaniczny. W dużym uproszeniu przyjmuje się, że takim pojazdem jest pojazd drogowy lub szynowy wyposażony w silnik mechaniczny z pojemnością skokową ponad 50 cm3. Z tego powodu rower nie może być zakwalifikowany jako pojazd mechaniczny. Jednakże tutaj należy uważać, gdyż rower można zakwalifikować do kategorii innych pojazdów, co oznacza, że rowerem można popełnić wykroczenie z art. 87 § 1a k.w.

Jazda po alkoholu na motorze (skuterze)

Podsumowując, przestępstwo jazdy pod wpływem alkoholu, tak samo jak wykroczenie, może zostać popełnione pojazdem mechanicznym. Do tej grupy zaliczyć można samochody, skutery, motocykle itp. Jednakże poruszając się tzw. innymi pojazdami, czyli np. rowerami, hulajnogami itp. można narazić się na popełnienie wykroczenia. Oznacza to, że wsiadając za sterami pojazdu pod wpływem alkoholu narażacie się na odpowiedzialność karną, a w najlepszym wypadku wykroczeniową.

1 Lachowski J., Konarska-Wrzosek Violetta (red.), Kodeks karnyKomentarz

Więcej artykułów o przepisach prawnych:

Konfiskata samochodu za jazdę po alkoholu. Nowe przepisy od 14 marca 2024

14 marca 2024 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Nowa ustawa jest odpowiedzią na narastający problem nietrzeźwych kierowców powodujących wypadki. Kluczowym elementem tych zmian jest wprowadzenie konfiskaty samochodu jako obowiązkowej kary dla kierowców prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości. Nowe przepisy, mające na celu…

Art 244 kk – naruszenie zakazu sądowego prowadzenia pojazdów

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych kojarzy się najczęściej z jazdą po alkoholu. W tych przypadkach sąd obligatoryjnie zasądza obowiązek poruszania się pojazdami mechanicznymi. Należy jednak pamiętać, że taki zakaz może być wydany w wielu sytuacjach niezwiązanych z poruszaniem się po alkoholu. Sąd może orzec zakaz kierowania pojazdami określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu…

Art 178a KK – prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości

Polskie prawo jednoznacznie wskazuje, na to, że jazda samochodem po spożyciu alkoholu bądź też innych środkach odurzających jest zabroniona. Informacje na temat konsekwencji prawnych bezpośrednio związanych z prowadzeniem samochodu w stanie nietrzeźwości można znaleźć między innymi w artykule 178a kodeksu karnego. Jeśli zatem chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, z jakimi karami musi liczyć…

Prędkość w terenie zabudowanym. Co warto wiedzieć na ten temat?

Kwestia poruszania się w terenie zabudowanym to jedno z podstawowych zagadnień dotyczących ruchu drogowego. Już osoby przystępujące do szkolenia w celu uzyskania prawa jazdy kategorii B poznają informacje odnośnie tego, czym jest teren zabudowany. Czym jest teren zabudowany w świetle przepisów, z jaką prędkością należy poruszać się po tym obszarze i co grozi za nieprzestrzeganie…

Niezatrzymanie się do kontroli drogowej i ucieczka – co musisz wiedzieć?

Jeszcze jakiś czas temu niezatrzymanie się do kontroli drogowej zawsze było wykroczeniem – bez względu na motyw kierowcy, a także okoliczności zdarzenia. W roku 2017 znowelizowano jednak Kodeks Karny, wprowadzając do niego nowy zapis o kontrolach drogowych. Pomimo surowych kar, wielu kierowców nadal decyduje się na ucieczkę. Kiedy niezatrzymanie się do kontroli jest przestępstwem, a…

Spowodowanie kolizji pod wpływem alkoholu

Co grozi za spowodowanie kolizji drogowej? Spowodowanie kolizji drogowej w aktualnym stanie prawnym jest wykroczeniem. Kwalifikacja prawna przyjmowana jest w oparciu o art. 86 § 1 kodeksu wykroczeń. Pomimo, iż formalnie nie ma tam mowy o kolizji jednak niewątpliwie jest to spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zagrożenie karne przewiduje karę grzywny. Dodatkowo w przypadku…

Dodaj komentarz

Call Now ButtonBezpłatna Konsultacja Zadzwoń