Jazda po alkoholu na motorze, skuterze lub rowerze – konsekwencje

Czy nie zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda sytuacja prawna osoby, która po zakrapianej imprezie postanowiła wrócić do domu rowerem? Czy przestępstwo jazdy po pijanemu dotyczy również rowerów? Ewentualnie, czy jest różnica czy jedziemy pijani skuterem zamiast samochodem? Wiedza ta z całą pewnością może cię uratować przed popełnieniem błędu, który może rzutować na znaczną część twojego życia. Musisz mieć świadomość , że nawet jeśli nie miałeś świadomości w tym zakresie i dokonałeś czynu nieumyślnie to i tak możesz zostać skazany. Zapoznaj się z niniejszym artykułem i dowiedz się, czy będąc pod wpływem alkoholu możesz prowadzić jakikolwiek pojazd.

Mając na myśli przestępstwo lub wykroczenie jazdy po pijanemu mam na myśli odpowiednio przestępstwo z art. 178a § 1 kodeksu karnego oraz wykroczenia z art. 87 § 1 kodeksu wykroczeń.

Podstawową różnicą między tym przestępstwem, a wykroczeniem jest ilość alkoholu jaka jest dopuszczalna we krwi lub wydychanym powietrzu. W pozostałej części tych norm ustawodawca postanowił, że przestępstwo lub wykroczenie popełnia ten, kto prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowych, wodnym lub morskim. Ustawodawca wyznaczył więc trzy dodatkowe przesłanki jakie muszą być spełnione, aby popełnić dane przestępstwo lub wykroczenie. Po pierwsze musisz prowadzić. W doktrynie podkreśla się, że aby mówić o kierowaniu, osoba kierująca musi pojazdem sterować(w zakresie kierunku oraz prędkości), a sam pojazd musi się poruszać(czyli nie stać w miejscu). Ponadto osoba kierująca musi wprawić w ruch pojazd zgodnie z jego przeznaczeniem. W skrócie można powiedzieć, że samochód powinno się prowadzić siedząc na miejscu kierowcy, z włączonym silnikiem. Jeśli samochód pchamy, to oznacza to, że nie kierujemy nim zgodnie z jego przeznaczeniem. Taka czynność nie może być nazwana prowadzeniem. Prowadzeniem nie będzie również sytuacja, gdy jesteśmy holowani, bez możliwości kierowania pojazdem. Jednakże gdy jesteśmy holowani liną, to już można uznać, że kierujemy pojazdem, nawet pomimo tego, ze nie mamy włączonego silnika(w treści art. 178a k.k. lub 87 k.w. nie ma wzmianki o konieczności poruszania się pojazdem z włączonym silnikiem)1.

Jazda po alkoholu na rowerze

Po drugie musi to być pojazd mechaniczny. W dużym uproszeniu przyjmuje się, że takim pojazdem jest pojazd drogowy lub szynowy wyposażony w silnik mechaniczny z pojemnością skokową ponad 50 cm3. Z tego powodu rower nie może być zakwalifikowany jako pojazd mechaniczny. Jednakże tutaj należy uważać, gdyż rower można zakwalifikować do kategorii innych pojazdów, co oznacza, że rowerem można popełnić wykroczenie z art. 87 § 1a k.w.

Jazda po alkoholu na motorze (skuterze)

Podsumowując, przestępstwo jazdy pod wpływem alkoholu, tak samo jak wykroczenie, może zostać popełnione pojazdem mechanicznym. Do tej grupy zaliczyć można samochody, skutery, motocykle itp. Jednakże poruszając się tzw. innymi pojazdami, czyli np. rowerami, hulajnogami itp. można narazić się na popełnienie wykroczenia. Oznacza to, że wsiadając za sterami pojazdu pod wpływem alkoholu narażacie się na odpowiedzialność karną, a w najlepszym wypadku wykroczeniową.

1 Lachowski J., Konarska-Wrzosek Violetta (red.), Kodeks karnyKomentarz

Autor: Kancelaria LexTraffic

Nasz zespół tworzą: ADWOKACI, RADCY PRAWNI, EKSPERCI Z ZAKRESU PRAWA RUCHU DROGOWEGO.

Uczestniczymy z Klientami w przesłuchaniach, reprezentujemy ich w Sądzie, udzielamy porad prawnych.Zadzwoń lub napisz do nas aby umówić spotkanie lub wezwać obrońcę Umów się na spotkanie lub wezwij swojego obrońcę na miejsce zdarzenia! Telefony czynne 24h na dobę również w dni ustawowo wolne od pracy!

ŚWIADCZYMY USŁUGI POMOCY PRAWNEJ NA TERENIE CAŁEJ EUROPY

Dodaj komentarz

Call Now ButtonBezpłatna Konsultacja Zadzwoń