Jazda po alkoholu w Czarnogórze

Najwyższa dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi prowadzącego pojazd wynosi 0,3 promila. Jeżeli we krwi kierowcy znajduje się od 0,31 do 0,5 promila alkoholu, musi on liczyć się z mandatem w wysokości do 200 euro. Za przekroczenie 0,5 promila grozi dużo surowsza kara – grzywna w tym przypadku wynosi do 2 tys. euro1. Jazda po alkoholu na terytorium Czarnogóry zagrożona jest nie tylko grzywną, ale i odebraniem prawa jazdy. Dokument może być odebrany na okres od 1 miesiąca do 3 miesięcy2. Co ciekawe, w Czarnogórze pasażer podróżujący na przednim siedzeniu również powinien zachować trzeźwość. Mandat za przewożenie pijanej osoby na przednim siedzeniu wynosi do 150 euro3.

Czarnogórski kodeks drogowy został znowelizowany w 2013 roku. W wyniku tych zmian kary za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego zostały znacznie zaostrzone. Za jazdę w stanie nietrzeźwości (czyli, podobnie jak w Polsce, jeżeli we krwi kierowcy znajduje się więcej niż 0,5 promila alkoholu) przewidziany jest mandat w wysokości 2 tys. euro lub kara pozbawienia wolności do 60 dni. Tej samej karze podlega ten, kto w czasie kontroli drogowej odmówi poddania się badaniom na zawartość alkoholu, środków odurzających lub niedozwolonych leków w organizmie, chyba że stan zdrowia kierowcy wyklucza możliwość poddania się tym badaniom w określonej formie4. Grzywną w wysokości do 1000 euro zagrożone jest niezatrzymanie się na wezwanie funkcjonariusza policji5.

W Czarnogórze limit alkoholu we krwi kierowcy jest nieco wyższy niż w Polsce. Kierowca musi jednak uważać na ilość spożytego przez siebie alkoholu, ponieważ kary nawet za minimalne przekroczenie dozwolonego limitu są dość surowe. Brak tolerancji dla pijanych kierowców w Czarnogórze jest w pełni uzasadniony. Stan większości czarnogórskich dróg pozostawia wiele do życzenia6. Zły stan drogi oraz lekkomyślność i brawura pijanego kierowcy są czynnikami znacząco zwiększającymi ryzyko wypadku drogowego, w którym inne osoby mogą stracić życie lub zdrowie.

1 https://www.apartamenty-czarnogora.pl/przydatne_info,ogolne_informacje_wjazd_bezpieczenstwo_ubezpieczenie_zdrowie_podrozowanie_po_kraju_informacje_dla_kierowcow_clo_swieta,5.html, dostęp 13.12.2017 r.

2 http://www.pbd.org.pl/static/files/Czarnogora-2014.pdf, dostęp 13.12.2017 r.

3 http://autempoeuropie.pl/czarnogora, dostęp 13.12.2017 r.

5 http://balkany-online.pl/porady/500-czarnogora-informacje-podstawowe, dostęp 13.12.2017 r.

6 http://auto-travel.me/en/articles/traffic-laws/, dostęp 13.12.2017 r

Autor: Kancelaria LexTraffic

Nasz zespół tworzą: ADWOKACI, RADCY PRAWNI, EKSPERCI Z ZAKRESU PRAWA RUCHU DROGOWEGO.

Uczestniczymy z Klientami w przesłuchaniach, reprezentujemy ich w Sądzie, udzielamy porad prawnych.Zadzwoń lub napisz do nas aby umówić spotkanie lub wezwać obrońcę Umów się na spotkanie lub wezwij swojego obrońcę na miejsce zdarzenia! Telefony czynne 24h na dobę również w dni ustawowo wolne od pracy!

ŚWIADCZYMY USŁUGI POMOCY PRAWNEJ NA TERENIE CAŁEJ EUROPY

Dodaj komentarz

Call Now ButtonBezpłatna Konsultacja Zadzwoń