Jazda po alkoholu Wielka Brytania

Wielka Brytania jest jednym z najbardziej tolerancyjnych państw na świecie, jeżeli chodzi o maksymalną dopuszczalną zawartość alkoholu we krwi kierowców. Na Wyspach dozwolone jest prowadzenie pojazdów z 0,8 promila alkoholu we krwi1. W Szkocji limit ten jest niższy i wynosi 0,5 promila2. Kierowca, który wprawdzie nie przekroczył dopuszczalnego prawnie limitu, jednak w ocenie funkcjonariusza policji nie jest w stanie bezpiecznie prowadzić pojazdu ze względu na działanie alkoholu, również może podlegać karze3.

W brytyjskim prawie wyróżnia się kilka kategorii przestępstw związanych z jazdą po alkoholu. Pierwszym z nich jest „bycie w bezpośrednim posiadaniu pojazdu silnikowego”, po przekroczeniu dopuszczalnego limitu alkoholu lub spowodowanej spożyciem alkoholu niezdolności do prowadzenia pojazdów. Czyn ten kierowca może popełnić nawet, jeżeli nie prowadzi pojazdu lub nie usiłuje go prowadzić. Za to wykroczenie grozi do 2,5 tys. funtów grzywny lub kara aresztu do 3 miesięcy lub prace społeczne. Dodatkowo do konta kierowcy dopisuje się 10 punktów karnych i opcjonalnie odbiera się prawo jazdy4. Kolejne przestępstwo popełnia ten kierowca, który mimo przekroczenia maksymalnej dozwolonej ilości alkoholu we krwi lub mimo niezdolności do prowadzenia pojazdów wskutek działania alkoholu prowadzi pojazd lub usiłuje go prowadzić. Za ten czyn sprawca podlega karze grzywny do 5 tys. funtów i/lub karze pozbawienia wolności do 6 miesięcy. Oprócz wyżej wymienionych kar sprawca powinien liczyć się również z 3-11 punktami karnymi oraz zakazem prowadzenia pojazdów na okres od 1 roku do 3 lat. Czas, na jaki orzeczono wyżej wspomniany zakaz można skrócić o ¼ całkowitego czasu jego trwania, jeżeli sprawca weźmie udział w specjalnym kursie reedukacyjnym5.

Odmowa poddania się badaniom wydychanego powietrza, krwi lub moczu na zawartość alkoholu zagrożona jest karą do 6 miesięcy pozbawienia wolności, grzywną w wysokości według uznania upoważnionego organu oraz zakazem prowadzenia pojazdów na okres co najmniej 1 roku. Za spowodowanie po pijanemu wypadku, w którym zginie inna osoba, sprawcy grozi kara pozbawienia wolności nawet do 14 lat razem z karą grzywny wymierzaną według uznania uprawnionego organu oraz zakaz prowadzenia pojazdów na co najmniej 2 lata. Sprawca wypadku ze skutkiem śmiertelnym zanim odzyska dokument, musi ponownie przystąpić do egzaminu na prawo jazdy (trudniejszego niż ten standardowy)6.

Mimo wysokiej maksymalnej dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi kierowcy, kary za jej przekroczenie lub za inne przestępstwa związane z jazdą po pijanemu są bardzo surowe.

1 https://autokult.pl/11822,limity-trzezwosci-i-predkosci-w-krajach-europejskich,all, dostęp 12.12.2017 r.

2 https://www.gov.uk/drink-drive-limit, dostęp 12.12.2017 r.

3 Biuro Analiz I Dokumentacji – Zespół Analiz i Opracowań Tematycznych, Kary za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości w wybranych krajach, Kancelaria Senatu Luty 2014, s. 24, [online] http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/pl/senatopracowania/59/plik/ot-628_.pdf, dostęp 12.12.2017 r.

4 https://www.ibblaw.co.uk/service/road-traffic-offences/drunk-charge-motor-vehicle, dostęp 12.12.2017 r.

5 http://www.drinkdrivinglaw.co.uk/offences/driving_or_attempting_to_drive_with_excess_alcohol.htm, dostęp 12.12.2017 r.

Autor: Kancelaria LexTraffic

Nasz zespół tworzą: ADWOKACI, RADCY PRAWNI, EKSPERCI Z ZAKRESU PRAWA RUCHU DROGOWEGO.

Uczestniczymy z Klientami w przesłuchaniach, reprezentujemy ich w Sądzie, udzielamy porad prawnych.Zadzwoń lub napisz do nas aby umówić spotkanie lub wezwać obrońcę Umów się na spotkanie lub wezwij swojego obrońcę na miejsce zdarzenia! Telefony czynne 24h na dobę również w dni ustawowo wolne od pracy!

ŚWIADCZYMY USŁUGI POMOCY PRAWNEJ NA TERENIE CAŁEJ EUROPY

Dodaj komentarz

Call Now ButtonBezpłatna Konsultacja Zadzwoń