JAZDA PO ALKOHOLU 
ART. 178a KK - ADWOKAT
ZOSTAŁEŚ ZATRZYMANY ZA JAZDĘ PO ALKOHOLU?
SKONTAKTUJ SIĘ ZE SPECJALISTAMI!
22 270 63 01
4.8 (96.52%) (23)

Z całą pewnością nie odkryję ameryki, jeśli stwierdzę, że lepiej nie jeździć pod wpływem alkoholu. Jednakże co w sytuacji, gdy jechałeś na podwójnym gazie i zostałeś zatrzymany przez policję? W tym artykule odpowiem na pytanie, co grozi za jazdę po pijanemu oraz jakie kary może zastosować sąd za jazdę po alkoholu w 2018 roku.

Jazda po pijanemu 2018 – jakie kary?

Zasądzona kara zależy od stężenia alkoholu jakie zostanie wykryte w twojej krwi. Prawo polskie wyróżnia 3 różne rodzaje stężenia alkoholu we krwi. Pierwszą kategorią jest od 0 do 0,19 promila. W takiej sytuacji nie ponosimy odpowiedzialności karnej.

Następnym progiem jest 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi. Jeżdżąc pod takim wpływem alkoholu popełniamy już wykroczenie, za które grozi nam areszt lub grzywna nie mniejsza niż 50 zł. Górną granica grzywny jest 5000 zł. Dla niektórych najdotkliwsza karą będzie jednak obowiązkowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Zwłaszcza, kiedy prowadzenie jest dla ciebie źródłem dochodu. W przypadku, kiedy jesteś zatrudniony na umowie o pracę, utrata prawa jazdy jest podstawą do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia przez prawodawcę, czyli tak zwanej dyscyplinarki. Nie licz też, że jakoś ukryjesz ten fakt przed pracodawcą. Sąd z urzędu przekaże informację o zastosowanym wobec Ciebie zakazie. Zakaz ten jest zasądzany obligatoryjnie, czyli sąd ma związane ręce w tym zakresie. Jedyną możliwością jest staranie się, aby Sąd zastosował wobec Ciebie jak najkrótszy okres zakazu.

Jazda po pijanemu – powyżej 0,5 promila

Trzecim progiem jest jazda pod wpływem alkoholu przekraczającym 0,5 promila alkoholu we krwi. Konsekwencje jazdy pod takim wpływem są już znacznie poważniejsze, gdyż czyn ten jest traktowany jak przestępstwo. Za przestępstwo prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwości grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Jeśli jest to recydywa, to kara podlega dodatkowemu zaostrzeniu, przez pozbawienie wolności od 3 miesięcy do lat 5 oraz obowiązkowemu dożywotniemu zakazowi prowadzenia pojazdów.

W przypadku jednorazowej wpadki zakaz orzekany jest na czas nie krótszy niż 3 lata. Oprócz możliwości zasadzenia kary grzywny, Sąd wymierzy również świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości nie mniejszej niż 5000 zł i nie większej niż 60000 zł. Jeśli przestępstwo nastąpiło po raz kolejny, świadczenie nie może być niższe niż 10000 zł. Recydywa prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu komplikuje również możliwość zastosowania tzw. „zawiasów” czyli zawieszenia wykonania kary. Instytucja ta może być zastosowana w takiej sytuacji wyłącznie w szczególnie uzasadnionych sytuacjach. Zaostrzeniu podlegają również kary, jeśli pod wpływem alkoholu sprawca sprowadził katastrofę w ruchu lądowym, sprowadził bezpośrednie zagrożenie lub doprowadził do wypadku, w którym inna osoba odniosła obrażenia. W tym wypadku Sąd orzeknie obligatoryjnie karę pozbawienia wolności odpowiednio, za sprowadzenie katastrofy – od 1,5 roku pozbawienia wolności, za sprowadzenie ryzyka katastrofy- od 9 miesięcy pozbawienia wolności.

ART 178a KK - JAZDA PO PIJANEMU POMOC PRAWNA
ZOSTAŁEŚ ZATRZYMANY ZA JAZDĘ PO ALKOHOLU? 
ZADZWOŃ!
22 270 63 01