Niezatrzymanie się do kontroli drogowej i ucieczka – co musisz wiedzieć?

Jeszcze jakiś czas temu niezatrzymanie się do kontroli drogowej zawsze było wykroczeniem – bez względu na motyw kierowcy, a także okoliczności zdarzenia. W roku 2017 znowelizowano jednak Kodeks Karny, wprowadzając do niego nowy zapis o kontrolach drogowych. Pomimo surowych kar, wielu kierowców nadal decyduje się na ucieczkę. Kiedy niezatrzymanie się do kontroli jest przestępstwem, a kiedy wykroczeniem? Co może grozić za niezatrzymanie się do kontroli drogowej?

Co grozi za niezatrzymanie się do kontroli policyjnej

Od początku czerwca 2017 roku obowiązują przepisy, mówiące o tym, że osoba, która nie wykona polecenie zatrzymania pojazdu mechanicznego do kontroli drogowej, wydanego przez policjanta lub też inną osobę uprawnioną do kontroli, dokonuje wykroczenia lub przestępstwa. W zależności od tego, w jakiej konkretnie sytuacji dochodzi do nakazu zatrzymania pojazdu przez służby, jako kierowcy, możemy ponieść mniejsze lub większe konsekwencje. Pomimo tego, że mandaty są naprawdę wysokie, a nowy taryfikator nie zostawia na kierowcach suchej nitki, po drogach wciąż porusza się wielu kierowców, którzy nie stosują się do przepisów i decydują się na ucieczkę. Sytuacja na polskich drogach z roku na rok jednak polepsza się. 

Tego typu sytuacje są naprawdę niebezpieczne. Najczęściej zakończone są one bowiem pościgiem, który sprawia zagrożenie zdrowia i życia dla innych kierowców poruszających się po ulicach. Co więcej, tego typu przestępstw lub wykroczeń nierzadko dopuszczają się osoby w stanie po spożyciu alkoholu, środków psychoaktywnych czy też takie, które nigdy nie posiadały prawa jazdy.

Co grozi za ucieczkę przed policją 2022?

Zgodnie z nowym taryfikatorem, kary za niezatrzymanie się do kontroli drogowej są naprawdę surowe. Wszystko zależy jednak od okoliczności zdarzenia. Kierowca może bowiem odpowiadać za swój czyn na podstawie art. 92 par. 2 Kodeksu Wykroczeń lub art. 178b Kodeksu Karnego.

Bez względu na okoliczności należy zdawać sobie sprawę z konsekwencji, jakie stoją przed nami w momencie niezatrzymania się do kontroli drogowej. Najważniejszy jest tutaj aspekt niezwłocznego zatrzymania pojazdu. Co to jednak znaczy? Po usłyszeniu sygnału dźwiękowego oraz zobaczenia za nami rozbłyskających się policyjnych kogutów, wiele osób panikuje i niemal od razu zatrzymuje pojazd, co nie jest prawidłowym zachowaniem. Na drodze szybkiego ruchu czy też na autostradzie, tego typu zachowanie może być naprawdę niebezpieczne. Wystarczy, że zwolnimy, włączymy kierunkowskaz oraz będziemy reagować na polecenia wydawane przez funkcjonariuszy, a następnie zatrzymamy się w bezpiecznym miejscu. Wówczas będziemy zwolnieni z odpowiedzialności jaka czyha na nas za niezatrzymanie się do kontroli drogowej.

Jeżeli jednak przyspieszymy, a nasze czyny będą wyraźnie wskazywać na chęć ucieczki, nawet jeżeli ta się nie uda, musimy liczyć się z tym, że będziemy odpowiadać za przestępstwo. 

Jakie konsekwencje grożą za niezatrzymanie się do kontroli drogowej – przestępstwo a wykroczenie

Niezatrzymanie się do kontroli drogowej to bardzo obszerny temat. Taki czyn może stanowić wykroczenie bądź przestępstwo. Jak odróżnić te dwie sytuacje?

Ucieczka przed policją w pierwszym przypadku może stanowić wykroczenie. Kiedy? Dzieje się tak w sytuacji, kiedy patrol policji stoi przy drodze i wydaje kierowcy polecenie zatrzymania się, a ten nie reaguje. Co ważne, musi być spełniony jeszcze jeden warunek. Patrol nie może ruszyć w pościg za kierowcą. Z wykroczeniem mamy do czynienia wyłącznie wtedy, kiedy policjanci spiszą numery rejestracyjne pojazdu i nie dotrą do kierującego osobiście, a odnajdą go poprzez wezwanie na komisariat czy też zatrzymanie przez inny radiowóz. Czyn ten opisany jest w art. 92 par. 2 Kodeksu Wykroczeń.

Jakie są konsekwencje takiego wykroczenia? Jeżeli ucieczka, traktowana jest jak wykroczenie, otrzymamy 8 punktów karnych. To jednak nie koniec przykrych niespodzianek. Sprawa najczęściej jest kierowana na drogę sądową, co kończy się grzywną wynoszącą nawet do 50 000 zł, aresztem nawet do 30 dni lub odebraniem prawa jazdy na określony podczas postępowania czas.

Kiedy mówimy o przestępstwie? Znacznie wyższą kwalifikację prawną ma czyn, kiedy kierowca nie zatrzyma się do kontroli oraz dopuści się ucieczki przed radiowozem jadącym na sygnałach. Wówczas jednoznacznie mówimy o przestępstwie. Podstawą wymierzenia kary jest wówczas art. 178b Kodeksu Karnego. Popełnienie takiego przestępstwa w pierwszej kolejności kończy się dopisaniem do konta kierowcy określonej liczby punktów karnych. Zgodnie z najnowszymi przepisami, przestępstwo jest traktowane tak, jak spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym czy nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – grozi za nie 15 punktów karnych. Na kierowcę nakładany jest także mandat. Co ważne, jeżeli przestępstwo popełnimy dwa razy w ciągu dwóch lat, nasz mandat będzie dwukrotnie większy. Jeżeli sprawa zostanie skierowana na drogę sądową, należy liczyć się z możliwością odebrania prawa jazdy czy też poniesieniem kosztów za przeprowadzoną rozprawę sądową. 

Dodaj komentarz

Call Now ButtonBezpłatna Konsultacja Zadzwoń