Procedura zatrzymania prawa jazdy

Zostałem złapany na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego. Co teraz z moim prawem jazdy?

W sytuacji, w której złapano Cię na gorącym uczynku jazdy pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających oraz w sytuacji w której nie zostałeś/-aś złapana na gorącym uczynku, ale istnieje spore prawdopodobieństwo, że dopuściłeś/-aś się takiego czynu policja zatrzymuje prawo jazdy.

Następnie niezwłocznie, w ciągu maksymalnie 7 dni, policja przekazuje informację o zatrzymaniu prawa jazdy do odpowiedniej instytucji. W zależności czy czyn został zakwalifikowany jako wykroczenie – do sądu lub przestępstwo – do prokuratury.

W ciągu 14 dni od otrzymania informacji Sąd lub prokuratur powinny wydać postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy. O wydaniu postanowienie w sprawie zatrzymania prawa jazdy zostaje poinformowany starosta. Na postanowienie w sprawie zatrzymania, jeżeli się z nim nie zgadzamy, można złożyć zażalenie.

Na jaki czas zostaje zatrzymane prawo jazdy?

Co do zasady prawo jazdy zostaje zatrzymane, aż do prawomocnego wyroku. Nie jest to czas, który można dokładnie sprecyzować ponieważ, w zależności od poziomu skomplikowania sprawy, może to być pół roku a mogą to być dwa lata, wszystko zależy od samej sprawy.

Należy przy okazji podkreślić, iż czas faktycznego zatrzymania prawa jazdy zalicza się na poczet orzeczonej kary. Co to znaczy? Znaczy to tyle że, jeżeli zatrzymano Ci prawo jazdy, a potem sprawa poszła do Sądu i tam zapadł wyrok z np. 3 letnim zakazem prowadzenia pojazdów a sprawa trwała 2 lata w Sądzie, to 2 lata kary już za tobą, pomimo że wyrok dopiero zapadł. Jeszcze tylko rok i znowu możesz prowadzić.

Jeżeli natomiast nie zostało wydane postanowienie w sprawie zatrzymania prawa jazdy przez Sąd ani przez prokuratora zwrot prawa jazdy powinien nastąpić natychmiast po upływie wyżej wskazanych terminów, a więc łącznie w ciągu maksymalnie 21 dni.

Czy mogę jeździ po zatrzymaniu prawa jazdy?

Nie. Jeżeli wsiądziesz „za kierownicę” po tym jak zatrzymano Ci prawo jazdy dopuszczasz się wykroczenia jakim jest prowadzenia pojazdu bez uprawnień. Grozi Ci za to kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywna nie niższa niż 1500 złotych. Ponadto zostanie w stosunku do Ciebie orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Stanowczo odradzamy prowadzenia pojazdów jeżeli zostało Ci zatrzymane prawo jazdy. Ponadto należy mieć na uwadze, że od momentu zatrzymania prawa jazdy do momentu wydania postanowienia w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy kierowanie pojazdem może być zakwalifikowane jako przestępstwo.

Jakie badania muszę przejść aby odzyskać prawo jazdy?

Aby odzyskać prawo jazdy będziesz musiał/-ała przejść psychotesty, które wykażą że nie istnieje ryzyko ponownego prowadzenia przez Ciebie pojazdów pod wpływem alkoholu.

Ponadto będziesz musiał/-ała przejść przez badania ogólne, które sprawdzą czy jesteś zdolny do prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Czasami może się też zdarzyć, że będziesz potrzebował zaświadczenia o tym, że nie jesteś uzależniony/-a od alkoholu lub innych substancji.

Zobacz także: https://lextraffic.pl/jazda-po-pijanemu/

Więcej artykułów o przepisach prawnych:

Konfiskata samochodu za jazdę po alkoholu. Nowe przepisy od 14 marca 2024

14 marca 2024 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Nowa ustawa jest odpowiedzią na narastający problem nietrzeźwych kierowców powodujących wypadki. Kluczowym elementem tych zmian jest wprowadzenie konfiskaty samochodu jako obowiązkowej kary dla kierowców prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości. Nowe przepisy, mające na celu…

Art 244 kk – naruszenie zakazu sądowego prowadzenia pojazdów

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych kojarzy się najczęściej z jazdą po alkoholu. W tych przypadkach sąd obligatoryjnie zasądza obowiązek poruszania się pojazdami mechanicznymi. Należy jednak pamiętać, że taki zakaz może być wydany w wielu sytuacjach niezwiązanych z poruszaniem się po alkoholu. Sąd może orzec zakaz kierowania pojazdami określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu…

Art 178a KK – prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości

Polskie prawo jednoznacznie wskazuje, na to, że jazda samochodem po spożyciu alkoholu bądź też innych środkach odurzających jest zabroniona. Informacje na temat konsekwencji prawnych bezpośrednio związanych z prowadzeniem samochodu w stanie nietrzeźwości można znaleźć między innymi w artykule 178a kodeksu karnego. Jeśli zatem chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, z jakimi karami musi liczyć…

Prędkość w terenie zabudowanym. Co warto wiedzieć na ten temat?

Kwestia poruszania się w terenie zabudowanym to jedno z podstawowych zagadnień dotyczących ruchu drogowego. Już osoby przystępujące do szkolenia w celu uzyskania prawa jazdy kategorii B poznają informacje odnośnie tego, czym jest teren zabudowany. Czym jest teren zabudowany w świetle przepisów, z jaką prędkością należy poruszać się po tym obszarze i co grozi za nieprzestrzeganie…

Niezatrzymanie się do kontroli drogowej i ucieczka – co musisz wiedzieć?

Jeszcze jakiś czas temu niezatrzymanie się do kontroli drogowej zawsze było wykroczeniem – bez względu na motyw kierowcy, a także okoliczności zdarzenia. W roku 2017 znowelizowano jednak Kodeks Karny, wprowadzając do niego nowy zapis o kontrolach drogowych. Pomimo surowych kar, wielu kierowców nadal decyduje się na ucieczkę. Kiedy niezatrzymanie się do kontroli jest przestępstwem, a…

Spowodowanie kolizji pod wpływem alkoholu

Co grozi za spowodowanie kolizji drogowej? Spowodowanie kolizji drogowej w aktualnym stanie prawnym jest wykroczeniem. Kwalifikacja prawna przyjmowana jest w oparciu o art. 86 § 1 kodeksu wykroczeń. Pomimo, iż formalnie nie ma tam mowy o kolizji jednak niewątpliwie jest to spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zagrożenie karne przewiduje karę grzywny. Dodatkowo w przypadku…

Dodaj komentarz

Call Now ButtonBezpłatna Konsultacja Zadzwoń