Spowodowanie kolizji pod wpływem alkoholu

Co grozi za spowodowanie kolizji drogowej?

Spowodowanie kolizji drogowej w aktualnym stanie prawnym jest wykroczeniem. Kwalifikacja prawna przyjmowana jest w oparciu o art. 86 § 1 kodeksu wykroczeń. Pomimo, iż formalnie nie ma tam mowy o kolizji jednak niewątpliwie jest to spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zagrożenie karne przewiduje karę grzywny. Dodatkowo w przypadku przypisania odpowiedzialności karnej zostaną dopisane punkty karne w liczbie 6.

Dodatkowo Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Co grozi za spowodowanie kolizji pod wpływem alkoholu?

Zatrzymanymi za jazdę pod wpływem alkoholu są często osoby, które nigdy wcześniej nie miały kontaktu z policją, prokuraturą ani sądami. Z tego powodu wsparcie profesjonalnego pełnomocnika jest wręcz konieczne. 

Jeśli spowodujemy kolizję pod wpływem alkoholu musimy liczyć się z kumulacją odpowiedzialności karnej. Odpowiadamy wtedy zarówno za spowodowanie kolizji, jak i za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości. 

Przy spowodowaniu wypadku pod wpływem alkoholu należy się liczyć z potencjalnym roszczeniem regresowym od ubezpieczyciela w związku z pokryciem szkody. 

Zagrożenie karne przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny w wysokości nie niższej niż 2500 zł.

Dodatkowo Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Co grozi za ucieczkę z miejsca kolizji?

Ucieczka z miejsca kolizji to  sytuacja, w której sprawca wypadku usiłuje oddalić się od miejsca zdarzenia, aby nie ponieść konsekwencji czynności na drodze, które doprowadziły do wypadku. Jeżeli sprawca wypadku uciekł, to musi się liczyć z dodatkową odpowiedzialnością .

Przy ucieczce z miejsca kolizji powinniśmy pamiętać, że do sprawcy może zgłosić się zakład ubezpieczeń z żądaniem regresu ubezpieczeniowego. Polega to na tym, że zakład ubezpieczeń w pierwszej kolejności wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie, a następnie całością tych kosztów obciąży sprawcę zdarzenia. Co więcej, posiadacz polisy AC będzie musiał sam zapłacić za naprawę swojego pojazdu mechanicznego, gdyż na odszkodowanie nie będzie mógł liczyć.

Ile za przyjazd policji do kolizji?

Nie ma obowiązku, by wzywać policję. Jeżeli nie ma poszkodowanych, to policja nie jest niezbędna. W takim przypadku można próbować dojść do porozumienia z kierowcą drugiego pojazdu. Jeżeli w zdarzeniu nikt nie został poszkodowany, najlepiej spisać oświadczenie o winie. Oświadczenie pozwoli oszczędzić ponad tysiąc złotych, a szkody zostaną usunięte z OC sprawcy.

Kiedy należy zadzwonić po policję? Są trzy takie sytuacje:

  1. Kiedy w zdarzeniu są poszkodowani
  2. Gdy jeden z uczestników zdarzenia znajduje się pod wpływem alkoholu bądź narkotyków
  3. Kiedy nie wiadomo, kto jest sprawcą

Jaki wysoki mandat za kolizję?

Obecny rok nie jest łaskawy dla kierowców łamiących prawo. Próbując obliczyć wysokość mandatu należy wziąć pod uwagę wykroczenie, którego skutkiem była kolizja. W takim przypadku sumujemy kwotę 1000 złotych i wysokość mandatu, który jest przewidziany za dane wykroczenie. 

Przykładowo wjeżdżając na skrzyżowanie na czerwonym świetle i powodując kolizję, powinniśmy liczyć się z tym, że otrzymamy mandat w wysokości 1300 zł – 1500 zł.

Zostałeś zatrzymany za jazdę po alkoholu? Zobacz: https://lextraffic.pl/jazda-po-pijanemu/ 

Więcej artykułów o przepisach prawnych:

Konfiskata samochodu za jazdę po alkoholu. Nowe przepisy od 14 marca 2024

14 marca 2024 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Nowa ustawa jest odpowiedzią na narastający problem nietrzeźwych kierowców powodujących wypadki. Kluczowym elementem tych zmian jest wprowadzenie konfiskaty samochodu jako obowiązkowej kary dla kierowców prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości. Nowe przepisy, mające na celu…

Art 244 kk – naruszenie zakazu sądowego prowadzenia pojazdów

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych kojarzy się najczęściej z jazdą po alkoholu. W tych przypadkach sąd obligatoryjnie zasądza obowiązek poruszania się pojazdami mechanicznymi. Należy jednak pamiętać, że taki zakaz może być wydany w wielu sytuacjach niezwiązanych z poruszaniem się po alkoholu. Sąd może orzec zakaz kierowania pojazdami określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu…

Art 178a KK – prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości

Polskie prawo jednoznacznie wskazuje, na to, że jazda samochodem po spożyciu alkoholu bądź też innych środkach odurzających jest zabroniona. Informacje na temat konsekwencji prawnych bezpośrednio związanych z prowadzeniem samochodu w stanie nietrzeźwości można znaleźć między innymi w artykule 178a kodeksu karnego. Jeśli zatem chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, z jakimi karami musi liczyć…

Prędkość w terenie zabudowanym. Co warto wiedzieć na ten temat?

Kwestia poruszania się w terenie zabudowanym to jedno z podstawowych zagadnień dotyczących ruchu drogowego. Już osoby przystępujące do szkolenia w celu uzyskania prawa jazdy kategorii B poznają informacje odnośnie tego, czym jest teren zabudowany. Czym jest teren zabudowany w świetle przepisów, z jaką prędkością należy poruszać się po tym obszarze i co grozi za nieprzestrzeganie…

Niezatrzymanie się do kontroli drogowej i ucieczka – co musisz wiedzieć?

Jeszcze jakiś czas temu niezatrzymanie się do kontroli drogowej zawsze było wykroczeniem – bez względu na motyw kierowcy, a także okoliczności zdarzenia. W roku 2017 znowelizowano jednak Kodeks Karny, wprowadzając do niego nowy zapis o kontrolach drogowych. Pomimo surowych kar, wielu kierowców nadal decyduje się na ucieczkę. Kiedy niezatrzymanie się do kontroli jest przestępstwem, a…

Spowodowanie kolizji pod wpływem alkoholu

Co grozi za spowodowanie kolizji drogowej? Spowodowanie kolizji drogowej w aktualnym stanie prawnym jest wykroczeniem. Kwalifikacja prawna przyjmowana jest w oparciu o art. 86 § 1 kodeksu wykroczeń. Pomimo, iż formalnie nie ma tam mowy o kolizji jednak niewątpliwie jest to spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zagrożenie karne przewiduje karę grzywny. Dodatkowo w przypadku…

Dodaj komentarz

Call Now ButtonBezpłatna Konsultacja Zadzwoń