Usiłowanie jazdy pod wpływem alkoholu. Czy jeśli tylko usiłowałem prowadzić po pijanemu, to popełniam wykroczenie?

Stefan świetnie bawił się na imprezie. Szalał całą noc, a alkohol lał się strumieniami. Noc się skończyła, o on musiał wrócić do domu. „Świetnie” się czuł, więc postanowił o własnych siłach wrócić samochodem do domu. Wsiadł, włożył kluczyki do stacyjki, przekręcił zapłon i…na tym jego siły się skończyły. Od razu została poinformowana policja. Stefek został zatrzymany. Przedstawiono mu zarzut popełnienia przestępstwa z art. 178a kk, czyli prowadzenie pod wpływem alkoholu pojazdu mechanicznego. Ale czy słusznie? W tym artykule dowiesz się o co chodzi w prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu, usiłowaniu prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu albo zamiarze tegoż czynu. Zapraszam do lektury.

Do sytuacji, o której mowa powyżej zastosowanie mają przepisy dotyczące formy stadialnej przestępstwa. Ogólnie można przyjąć, że na proces przestępstwa składają się następujące etapy, zaczynając od ostatniego. Są to odpowiednio: dokonanie, usiłowanie, przygotowanie i zamiar. Nie ulega pewności, że dokonanie, jako etap finalny przestępstwa jest sankcjonowany tak, jak stanowią to przepisy prawa karnego. Co do usiłowania, to definicja została unormowana w art. 13 kodeksu karnego. Zgodnie z nią przestępca dokonuje usiłowania, kiedy swoim zachowaniem bezpośrednio zmierza do jego dokonania, które jednak nie następuje. Ponadto art. 14 kodeksu karnego stanowi, że za usiłowanie przewidziana jest taka sama kara jak za dokonanie. Oznacza to, że Stefan może w powyższym kazusie odpowiadać za popełnienie przestępstwa z art. 178a kodeksu karnego. Celowo napisałem może, gdyż wszystko zależy od jednej kwestii. Ilości alkoholu, jaka zostanie wykryta w jego krwi. Ma to o tyle istotne znaczenie, że jeśli mamy we krwi poniżej 0,50 promila alkoholu, to popełniamy jedynie wykroczenie jazdy po pijanemu. A usiłowanie popełnienia wykroczenia karane są jedynie wtedy, gdy ustawa tak stanowi, co w niniejszym wypadku nie nastąpiło. Oznacza to, że nie można popełnić usiłowania wykroczenia jazdy pod wpływem alkoholu. Jeśli w opisanym kazusie Policjanci stwierdzą, że Stefan ma poniżej 0,5 promila alkoholu we krwi, to nie poniesie on odpowiedzialności karnej. Jeśli natomiast limit ten został przekroczony, to odpowie on za popełnienie przestępstwa jazdy pod wpływem alkoholu, jak normalny kierowca.

Podsumowując.

  • Usiłowanie jest to bezpośrednie zmierzanie do popełnienie przestępstwa, które nie nastąpiło.
  • Usiłowanie popełnienia przestępstwa karane jest tak jak już dokonane przestępstwo
  • W przypadku jazdy pod wpływem alkoholu nie ma możliwości popełnienie usiłowania wykroczenia (https://lextraffic.pl/jazda-po-pijanemu/)

Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi udało Ci się niknąc niesłusznego postawienia przed obliczem Sądu. Jeśli jednak potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami, a będziesz miał zapewnioną profesjonalną pomoc prawną.

Więcej artykułów o przepisach prawnych:

Konfiskata samochodu za jazdę po alkoholu. Nowe przepisy od 14 marca 2024

14 marca 2024 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Nowa ustawa jest odpowiedzią na narastający problem nietrzeźwych kierowców powodujących wypadki. Kluczowym elementem tych zmian jest wprowadzenie konfiskaty samochodu jako obowiązkowej kary dla kierowców prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości. Nowe przepisy, mające na celu…

Art 244 kk – naruszenie zakazu sądowego prowadzenia pojazdów

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych kojarzy się najczęściej z jazdą po alkoholu. W tych przypadkach sąd obligatoryjnie zasądza obowiązek poruszania się pojazdami mechanicznymi. Należy jednak pamiętać, że taki zakaz może być wydany w wielu sytuacjach niezwiązanych z poruszaniem się po alkoholu. Sąd może orzec zakaz kierowania pojazdami określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu…

Art 178a KK – prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości

Polskie prawo jednoznacznie wskazuje, na to, że jazda samochodem po spożyciu alkoholu bądź też innych środkach odurzających jest zabroniona. Informacje na temat konsekwencji prawnych bezpośrednio związanych z prowadzeniem samochodu w stanie nietrzeźwości można znaleźć między innymi w artykule 178a kodeksu karnego. Jeśli zatem chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, z jakimi karami musi liczyć…

Prędkość w terenie zabudowanym. Co warto wiedzieć na ten temat?

Kwestia poruszania się w terenie zabudowanym to jedno z podstawowych zagadnień dotyczących ruchu drogowego. Już osoby przystępujące do szkolenia w celu uzyskania prawa jazdy kategorii B poznają informacje odnośnie tego, czym jest teren zabudowany. Czym jest teren zabudowany w świetle przepisów, z jaką prędkością należy poruszać się po tym obszarze i co grozi za nieprzestrzeganie…

Niezatrzymanie się do kontroli drogowej i ucieczka – co musisz wiedzieć?

Jeszcze jakiś czas temu niezatrzymanie się do kontroli drogowej zawsze było wykroczeniem – bez względu na motyw kierowcy, a także okoliczności zdarzenia. W roku 2017 znowelizowano jednak Kodeks Karny, wprowadzając do niego nowy zapis o kontrolach drogowych. Pomimo surowych kar, wielu kierowców nadal decyduje się na ucieczkę. Kiedy niezatrzymanie się do kontroli jest przestępstwem, a…

Spowodowanie kolizji pod wpływem alkoholu

Co grozi za spowodowanie kolizji drogowej? Spowodowanie kolizji drogowej w aktualnym stanie prawnym jest wykroczeniem. Kwalifikacja prawna przyjmowana jest w oparciu o art. 86 § 1 kodeksu wykroczeń. Pomimo, iż formalnie nie ma tam mowy o kolizji jednak niewątpliwie jest to spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zagrożenie karne przewiduje karę grzywny. Dodatkowo w przypadku…

Dodaj komentarz

Call Now ButtonBezpłatna Konsultacja Zadzwoń