JAZDA PO ALKOHOLU 
ART. 178a KK - ADWOKAT
ZOSTAŁEŚ ZATRZYMANY ZA JAZDĘ PO ALKOHOLU?
SKONTAKTUJ SIĘ ZE SPECJALISTAMI!
22 270 63 01

Stefan świetnie bawił się na imprezie. Szalał całą noc, a alkohol lał się strumieniami. Noc się skończyła, o on musiał wrócić do domu. „Świetnie” się czuł, więc postanowił o własnych siłach wrócić samochodem do domu. Wsiadł, włożył kluczyki do stacyjki, przekręcił zapłon i…na tym jego siły się skończyły. Od razu została poinformowana policja. Stefek został zatrzymany. Przedstawiono mu zarzut popełnienia przestępstwa z art. 178a kk, czyli prowadzenie pod wpływem alkoholu pojazdu mechanicznego. Ale czy słusznie? W tym artykule dowiesz się o co chodzi w prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu, usiłowaniu prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu albo zamiarze tegoż czynu. Zapraszam do lektury.

Do sytuacji, o której mowa powyżej zastosowanie mają przepisy dotyczące formy stadialnej przestępstwa. Ogólnie można przyjąć, że na proces przestępstwa składają się następujące etapy, zaczynając od ostatniego. Są to odpowiednio: dokonanie, usiłowanie, przygotowanie i zamiar. Nie ulega pewności, że dokonanie, jako etap finalny przestępstwa jest sankcjonowany tak, jak stanowią to przepisy prawa karnego. Co do usiłowania, to definicja została unormowana w art. 13 kodeksu karnego. Zgodnie z nią przestępca dokonuje usiłowania, kiedy swoim zachowaniem bezpośrednio zmierza do jego dokonania, które jednak nie następuje. Ponadto art. 14 kodeksu karnego stanowi, że za usiłowanie przewidziana jest taka sama kara jak za dokonanie. Oznacza to, że Stefan może w powyższym kazusie odpowiadać za popełnienie przestępstwa z art. 178a kodeksu karnego. Celowo napisałem może, gdyż wszystko zależy od jednej kwestii. Ilości alkoholu, jaka zostanie wykryta w jego krwi. Ma to o tyle istotne znaczenie, że jeśli mamy we krwi poniżej 0,50 promila alkoholu, to popełniamy jedynie wykroczenie jazdy po pijanemu. A usiłowanie popełnienia wykroczenia karane są jedynie wtedy, gdy ustawa tak stanowi, co w niniejszym wypadku nie nastąpiło. Oznacza to, że nie można popełnić usiłowania wykroczenia jazdy pod wpływem alkoholu. Jeśli w opisanym kazusie Policjanci stwierdzą, że Stefan ma poniżej 0,5 promila alkoholu we krwi, to nie poniesie on odpowiedzialności karnej. Jeśli natomiast limit ten został przekroczony, to odpowie on za popełnienie przestępstwa jazdy pod wpływem alkoholu, jak normalny kierowca.

Podsumowując.

  • Usiłowanie jest to bezpośrednie zmierzanie do popełnienie przestępstwa, które nie nastąpiło.

  • Usiłowanie popełnienia przestępstwa karane jest tak jak już dokonane przestępstwo

  • W przypadku jazdy pod wpływem alkoholu nie ma możliwości popełnienie usiłowania wykroczenia

Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi udało Ci się niknąc niesłusznego postawienia przed obliczem Sądu. Jeśli jednak potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami, a będziesz miał zapewnioną profesjonalną pomoc prawną.

ZOSTAŁEŚ ZATRZYMANY ZA JAZDĘ PO ALKOHOLU? 
ZADZWOŃ!
22 270 63 01