Warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu

Zdobycie uprawnień w zakresie prowadzenia pojazdów maszynowych nie jest najłatwiejszym zadaniem. Niemniej jednak tuż po zdobyciu prawa jazdy, kierowcy przez swoją lekkomyślność mogą je niezwykle szybko stracić i co więcej narazić się na niezwykle poważne konsekwencje. Mimo wielu kampanii medialnych, w dalszym ciągu powszechna staje się sytuacja, w której kierowcy decydują się na prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Jest to z pewnością sytuacja, w której stwarzają oni zagrożenie nie tylko dla siebie samych, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego. W zależności od sposobu w jaki zostanie ten czyn skategoryzowany, kierowcy może grozić kara grzywny, a także pozbawienia wolności. Wówczas pomocne może okazać się warunkowe umorzenie. Co warto o nim wiedzieć?

Prowadzenie po alkoholu – kiedy przestępstwo a kiedy wykroczenie?

W polskim prawie możemy rozróżnić dwie kategorie czynu zabronionego jakim jest jazda po alkoholu. Wówczas możemy mówić o:

  • kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości- w momencie kiedy stężenie alkoholu we krwi kierowcy przekracza 0,5 promila.
  • kierowanie pojazdem w stanie po spożyciu alkoholu- wówczas stężenie alkoholu we krwi nie przekracza 0,5 promila

W pierwszym wypadku jazda po pijanemu jest traktowana jako przestępstwo zgodnie z artykułem 178a Kodeksu Karnego. Wówczas sąd ma prawo do wymierzenia kary pozbawienia wolności, karę grzywny lub karę ograniczenia wolności. Co więcej kierowca w takiej sytuacji musi liczyć się z tym, że zostanie wobec niego orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, a także będzie zobowiązany do świadczeń pieniężnych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. W drugim zaś przypadku możemy mówić o wykroczeniu, które wiąże się najczęściej z karą grzywny przewidzianą przez Kodeks Wykroczeń. Co więcej, kierowcom grozi również czasowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, którego okres trwania może wynosić od 6 miesięcy do nawet i 3 lat.

Warunkowe umorzenie postępowania karnego za jazdę po alkoholu

W większości przypadków kierowcy za prowadzenie po pijanemu zostają skazani prawomocnym wyrokiem sądu. Niemniej jednak często, przysłowiową ostatnią deską ratunku, może być dla nich warunkowe umorzenie postępowania za jazdę w stanie nietrzeźwości. Co więc warto o tej możliwości wiedzieć? Otóż warunkowe umorzenie postępowania za jazdę z przekroczonym poziomem alkoholu w wydychanym powietrzu z pewnością jest dla kierowców jednym z najbardziej korzystnych rozwiązań procesowych. Niemniej jednak warto wiedzieć, że jest ono możliwe jedynie na okres próby. Najczęściej sądy orzekają warunkowe umorzenie postępowania na okres próbny wynoszący od 1 roku do nawet 3 lat. Podczas trwania okresu próby, kierowcy zobowiązani są do przestrzegania w każdym calu porządku prawnego i nie mogą dopuścić się najmniejszego wykroczenia. Warto również być świadomym tego, że warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu odgrywa niezwykle ważną rolę w kwestii zakazu prowadzenia pojazdów maszynowych. W takim przypadku sądy zwykle orzekają wspomniany już zakaz na okres krótszy niż 3 lata, a co więcej, jeśli kierowcy będą mieć szczęście i dobrego adwokata, taki zakaz może być orzeczony jedynie na rok. Wobec tego można tu mówić o istotnym załagodzeniu kary, gdyż po upłynięciu 1 roku kierowca nie będzie musiał już ponownie przystępować do państwowego egzaminu na prawo jazdy. Co więcej, kiedy postępowanie za jazdę pod wpływem zostanie umorzone, wówczas sąd nie wymierza kary. Niemniej jednak nie zwalnia to kierowców z dokonania wpłaty na rzecz wspomnianego wcześniej funduszu. Warto wiedzieć również, że kara ma prawo zostać wymierzona w okresie trwania warunkowego umorzenia postępowania. Zwykle następuje to w momencie, kiedy kierowca ponownie dopuści się rażącego naruszenia przepisów.

Inne formy złagodzenia kary za jazdę pod wpływem alkoholu

Oprócz umorzenia warunkowego postępowania za jazdę pod wpływem alkoholu można również starać się o inne formy złagodzenia kary. Dla kierowców zawodowych z pewnością pomocne będzie wyłączenie z zakazu prowadzenia pojazdów danej kategorii uprawnień np. CE. Wówczas dalej będą mogli wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Zakaz będzie obowiązywał jedynie na tę kategorię uprawień, z pomocą której kierowca dopuścił się przestępstwa. Niezbędne jednak będzie udowodnienie, że taką formę złagodzenia kary warto zastosować, czyli np. sytuacja w której kierowca zarabia na życie prowadząc pojazdy ciężarowe. Warto w tym celu skorzystać z pomocy adwokata, który doskonale orientuje się w Kodeksie Karnym i zna formy łagodzenia kary za prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu.

Autor: Kancelaria LexTraffic

Nasz zespół tworzą: ADWOKACI, RADCY PRAWNI, EKSPERCI Z ZAKRESU PRAWA RUCHU DROGOWEGO.

Uczestniczymy z Klientami w przesłuchaniach, reprezentujemy ich w Sądzie, udzielamy porad prawnych.Zadzwoń lub napisz do nas aby umówić spotkanie lub wezwać obrońcę Umów się na spotkanie lub wezwij swojego obrońcę na miejsce zdarzenia! Telefony czynne 24h na dobę również w dni ustawowo wolne od pracy!

ŚWIADCZYMY USŁUGI POMOCY PRAWNEJ NA TERENIE CAŁEJ EUROPY

Dodaj komentarz

Call Now ButtonBezpłatna Konsultacja Zadzwoń