Obecnie obowiązujące, szeroko komentowane w mediach i wielokrotnie opisywane przepisy przyznały organom administracji szereg uprawnień związanych z zatrzymywaniem dokumentów prawa jazdy oraz cofaniem uprawnień dla kierowców.
Jak wynika z treści art. 102 ustawy o kierujących pojazdami, Starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy między innymi w przypadku gdy osoba posiadając prawo jazdy nie przedstawiła w wymaganym terminie orzeczenia o istnieniu lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem albo o istnieniu lub braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem, kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym albo kierujący pojazdem silnikowym przewoził osoby w liczbie przekraczającej określoną liczbę miejsc. Decyzja taka wydawana jest na okres 3 miesięcy, jeżeli jednak osoba kierowała pojazdem pomimo wydania decyzji administracyjnej o zatrzymaniu jej prawa jazdy Starosta wydaje decyzję administracyjną o przedłużeniu okresu, na który zatrzymano prawo jazdy do 6 miesięcy.
Zgodnie przy tym z treścią art. 103 wskazanego wyżej aktu prawnego Starosta wydaje decyzję administracyjną o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami w przypadku między innymi stwierdzenia na podstawie orzeczenia lekarskiego istnienia przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem, na podstawie orzeczenia psychologicznego istnienia przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem, orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów.