Jazda po alkoholu Portugalia

W Portugalii można prowadzić samochód ze stężeniem alkoholu we krwi nieprzekraczającym 0,5 promila. Dla kierowców mniej doświadczonych, posiadających prawo jazdy krócej niż 3 lata, maksymalne dozwolone stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,19 promila1. Jeśli kierowca ma we krwi od 0,5 do 0,8 promila, musi liczyć się z mandatem w wysokości 250 – 1250 euro. Mandat wyniesie od 500 do 2500 euro, jeżeli prowadzący pojazd ma więcej niż 0,8 promila alkoholu we krwi, ale nie więcej niż 1,2 promila2. W razie, gdy kierowca przekroczył 1,2 promila alkoholu we krwi, sąd wymierza mu karę pozbawienia wolności, z możliwością warunkowego zawieszenia jej wykonania na okres próby 4 miesięcy3.

Cudzoziemiec ukarany mandatem obowiązany jest opłacić stosowną sumę gotówką na miejscu zatrzymania. Akceptowane są również karty płatnicze. Obecnie zdecydowana większość portugalskich radiowozów wyposażona jest również w terminal, z którego w razie potrzeby może skorzystać zatrzymany kierowca4. W przypadku otrzymania mandatu wdanie się w dyskusję z funkcjonariuszem policji może tylko pogorszyć sytuację kierowcy – konsekwencją odmowy przyjęcia mandatu może być nawet zajęcie pojazdu do czasu uregulowania należnej sumy5.

Co więcej, sąd oprócz grzywny lub kary pozbawienia wolności zawsze orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów. W przypadku, gdy zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 – 0,8 promila, prawo jazdy jest zatrzymywane na okres od 1 miesiąca do 1 roku. Jeśli kierowca ma we krwi od 0,8 do 1,2 promila, sąd odbiera mu prawo jazdy na okres od 2 miesięcy do 2 lat. Za jazdę z ponad 1,2 promila alkoholu we krwi sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na czas od 3 miesięcy do 3 lat6.

Jako ciekawostkę można opisać niecodzienny wyrok jednego z portugalskich sądów, który zapadł w sprawie o jazdę po pijanemu. Skazany miał w chwili zatrzymania ponad 4 promile alkoholu we krwi, a zatem aż ośmiokrotnie więcej niż wynosi dozwolony limit. Jak się okazało, był recydywistą, wielokrotnie płacił wysokie grzywny, a także tracił prawo jazdy na długi czas. Sąd skazał pirata drogowego na…40 weekendów w zakładzie karnym. Wyrok sąd uzasadnił w ten sposób, że umieszczenie oskarżonego w więzieniu konieczne było ze względu na niskie prawdopodobieństwo poprawy jego zachowania. Sąd nie chciał również pozbawiać oskarżonego możliwości zarobkowania (dlatego kara więzienia obejmowała jedynie weekendy). Po trzecie, portugalskie zakłady karne bywają przepełnione, dlatego sąd zdecydował się na wymierzenie oskarżonemu kary pozbawienia wolności wykonywanej w alternatywny sposób7.

1 https://www.turysta.org/wyjazd-do-portugalii-samochodem-motocyklem-co-zabrac-i-jak-sie-przygotowac-do-podrozy/, dostęp 14.12.2017 r.

2 http://portugalia.lovetotravel.pl/przepisy_drogowe_w_portugalii, dostęp 14.12.2017 r.

3 Biuro Analiz I Dokumentacji – Zespół Analiz i Opracowań Tematycznych, Kary za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości w wybranych krajach, Kancelaria Senatu Luty 2014, s. 9, [online] http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/pl/senatopracowania/59/plik/ot-628_.pdf , dostęp 14.12.2017 r

4 http://www.motofakty.pl/artykul/za-granica-za-mandat-placisz-na-miejscu.html, dostęp 14.12.2017 r.

5 https://www.turysta.org/wyjazd-do-portugalii-samochodem-motocyklem-co-zabrac-i-jak-sie-przygotowac-do-podrozy/, dostęp 14.12.2017 r.

6 Ibidem.

7 http://www.lex.pl/czytaj/-/artykul/portugalia-40-weekendow-w-wiezieniu-za-jazde-po-pijanemu-1, dostęp 14.12.2017 r.

Autor: Kancelaria LexTraffic

Nasz zespół tworzą: ADWOKACI, RADCY PRAWNI, EKSPERCI Z ZAKRESU PRAWA RUCHU DROGOWEGO.

Uczestniczymy z Klientami w przesłuchaniach, reprezentujemy ich w Sądzie, udzielamy porad prawnych.Zadzwoń lub napisz do nas aby umówić spotkanie lub wezwać obrońcę Umów się na spotkanie lub wezwij swojego obrońcę na miejsce zdarzenia! Telefony czynne 24h na dobę również w dni ustawowo wolne od pracy!

ŚWIADCZYMY USŁUGI POMOCY PRAWNEJ NA TERENIE CAŁEJ EUROPY

Dodaj komentarz

Call Now ButtonBezpłatna Konsultacja Zadzwoń